Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Hırvat Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kurda benzeyen yüz hatları ve uzun kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Hırvat Çoban Köpeği, Slav ırkına mensup türlerden bir tanesidir. Orta boylu ırklar arasında yerini alan Hırvat Çoban Köpeği, orta boylu türlerin en küçüğü olarak değerlendirilmektedir. Tüm vücudu siyah tüylerden oluşan Hırvat Çoban Köpeği, Hırvatistan üzerinden dünyaya yayılmıştır.

Temel Özellikleri
Hırvat Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri arasında, üstün sürü gütme yetenekleri ve koruma iç güdüsü yer almaktadır. Görev alanını korumak için canını dahi ortaya koyabilen bu tür, koyunu andıran kürkü sayesinde sürü içerisinde ayırt edilmeyecektir. Sürüleri güderken ustaca hareket eden ve yorulmak bilmeyen Hırvat Çoban Köpeği, bekçilik ve koruma amacıyla tercih edilen eşsiz ırklardan bir tanesidir.

Görünüş ve Yapısı

Hırvat Çoban Köpeğinin görünüşü, bu türün sevimliliğini ve ilgi odağı haline gelmesini sağlamıştır. Bekçilik ve çobanlık için eşsiz bir tür olan Hırvat Çoban Köpeği, simsiyah kürkü ve uzun kıvırcık tüyleriyle tanınmıştır. Kulakları sivri ve dik olan Hırvat Çoban Köpeği Hırvat Çoban Köpeği, ince uzun bir burna sahiptir. Kuyruğu kısa ve kalın tüylerden oluşmakta ve kürkü arasında kaybolmaktadır. Bacakları orta uzunluktadır ve yarıya kadar tüylerle kaplıdır.

Karakter Özellikler
Hırvat Çoban Köpeğinin karakteri, oldukça sosyal ve sevecen özelliktedir. İnsanlara karşı iyi huylu yaklaşımlar içinde olan Hırvat Çoban Köpeği, çok zeki olması sebebiyle kolaylıkla eğitilmektedir. Sevecen yapıdaki Hırvat Çoban Köpeği, sahibiyle ve ailesiyle çok iyi anlaşmaktadır. Özgüveni yüksek bir tür olduğundan, tehlikeleri hisseder hissetmez saldırıya geçecektir. Çok fazla havlamayan ve sessiz bir ırk olan Hırvat Çoban Köpeği, avını yakalamada üstün yetenekler gösterecektir.

Bakımı
Hırvat Çoban Köpeğinin bakımı için apartman dairesi yerine, bahçeli evler ve çiftlikler tercih edilmelidir. Tüyleri uzun ve kalın olduğundan, haftada 3 defa taranması gerekir. Ortalama 12-14 yıl yaşayan Hırvat Çoban Köpeği, gün içerisinde aktif olmak isteyecektir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymayan Hırvat Çoban Köpeği, enerjisini açık alanlarda koşarak atmalıdır.

Beslenmesi
Hırvat Çoban Köpeğinin beslenmesinde, orta boylu ırklar için hazırlanan kuru mamalar tercih edilmelidir. Enerjik olması sebebiyle, günde 2-3 öğün yemesi ve enerjisini toplaması gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular