Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

İpekkuyruk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
İpekimsi tüyleri ve sivri ibiği ile ayırt edilir.
ipekkuyruk
Kuyruk ucu sarı, kanat tüylerinde beyaz veya sarı bant bulunur.
Kuyruğunun altı pas rengidir.
Ayakları ve gagası koyu renk, gözleri kahverengidir.
Göz çevresinde siyah ve beyaz maske vardır.

İpekkuyruklar gizemle dolu ve güzel kuşlardır, ormanlarda ve meyve bahçelerinde meyvelere akın ederler veya böcekleri kovalayan maskeli haydutlara benzerler. Daha önceden kestirelemez hareketleri,göçleri ve yiyecek paylaşımı gibi birbirleri arasındaki sosyal etkileşim ve hayret verici rituelleri oldukça dikkat çekicidir. İpekkuyruklar vahşidirler ve özgür kuşlardır.


uzunluk 18-21cm
kanat açıklığı 32-36cm
ağırlığı 2 onz

Habitatı
Kışın onları parklarda, bahçelerdeki ağaçlarda toplu halde görmek mümkündür.
Avrupa'nın kuzey bölgeleri, Asya ve Kuzey Amerika'nın batısındaki kozalaklı ormanlarda yayılış gösterir.
Yayılışı
iğne yapraklı ve yaz kış yeşil ormanlarda yaşarlar.
Avrupa nın kuzeyinde, Asya da ve batı Amerika da ürerler.
Kendi familyası içinde kutup enlemleri dışında tüm kıtalara yayılmış olan tek türdür.


İpekkuyrukların birkaç alt türü bulunmaktadır. Sedir ipekkuyruğu :) bombycilla cedrorum )genellikle Kuzey Amerikaya özgü iken Bayağı İpekkuyruk (bombycilla garrulus))ise Avrupa,Asya ile İngiliz adalarından Sibiryaya kadar olan bir alanda görülmektedir.

28.01.2017 tarihinde Sayın üyemiz Ali Şeker in dikkati sayesinde İğneada yolunda Yenice köyünde (kırklareli) 1 birey İpekkuyruk görüldü. Bu güzel kuşu doğal yaşamında izlemek keyfini yaşadık.
Sanıyorum bu bölgede ilk kaydı.
Beslenme
Meyveler, özellikle kışın ve üreme zamanı böcekler aldıkları besinlerdir.

Tanımlama: Sürüler halinde dıolaşan bu kuşlar ağaçlara, çalılıklara tüneyip arka plan ve yapraklar arasında kaynaşırlar, o yüzden tespit etmek biraz güçtür. İpekkuyrukları tespit etmeni bir yolu mevsimsel olarak yaşadığı alanlarda ötüşlerini dinlemektir. Örn: Sedir İpekkuyruğu ).
İpekkuyruk sürüleri uçarken sığırcıkların yaptığı sürü halinde uçuşlara benzer göürünmü sergilerler.

Diyet: Meyveler, Orman meyveleri (85%-90%) ayrıca böcekler özellikle zararlı haşerat. Meyve diyetleri genellikle kirazlar, dutlar, mürver ağacının meyveleri, üzümler, böğürtlenler, yabanmersinleri ile kış seyahatleri esnasında ateşdikeni gibi yöresel çalılıkların meyvelerinden oluşur. .Ayrıca hurma gibi meyveler ile meyve ağaçlarının filizlerini de yerler. Meyve ağırlıklı diyetin bir sonucu olarak su içme ihtiyaçları oldukça fazladır.
İpekkuyrukları oldukça sosyal kuşlardır, beslenme faaliyetleri oldukça fazladır, yavrularını iyi beslerler ve ilginç yiyecek paylaşımı rituelleri vardır. Bu kuşların en ilgniç özellikler birbirleri ile yiyecek paylaşmalarıdır. Aynı zamanda bu eşleşme hareketini bir işaretidir, genellikle erkek dişi ile yiyecek paylaşır. Alıcı yiyeceği kabul eder, bir yana atlar, tekrar aynı yana geri atlar ve yiyeceği iade eder. Bu alış ve iade hareketleri birkaç kez tekrarlanır ve en sonunda dişinin yiyeceği yemesi ile son bulur. Gözlemler esnasında yiyeceğin bir sırada tünemiş kuşlar arasında gagadan gagaya dolaştırılmasına şahit olunmuştur.


Photo credit: Monte Lewisİpekkuyruklar yiyecek kaynağında birbirleri ile yiyecek için rekabet eden sürü kuşlarına paylaşım davranışları ile tezat oluştururlar. Ağaçların yüksek dalarlına tünerler ve paylaşımlarını burada sahnelerler. Böylelikle bu obur ve şişman görünümlü kuşların beslenme aktiviteleri bir cümbüşe dönüşür.Hatta bazen haddinden fazla olgunlaşmış meyveleri yiyip, bunun etkisiyle kendinden geçtikleri bile rapor edilmiştir.
Bu komik durum kuşların sarhoş olup uçamaz hale gelmesi ve sadece dallarda dolanabilmesi ile örneklendirilebilir. İpekkuyruklar kuş dünyasının parti yapan, ziyafetler düzenleyen kuşlarıdır.
Çeşitli teoriler kuşların sarhoşluğu açıklamaya çalışmıştır,bir teori kursakta biriken meyvelerin atardamarlara baskı yaptığını ve bunun kuşta şuursuzluğa yol açtığını ileri sürmektedir. Fakat en göze çarpan neden olgun meyvelerdeki alkolün etkisidir.
Diğer sürü kuşları gibi ipekkuyruklar sosyal etkileşimlerinden dolayı evcilleştirilebilir. Örneğin üreme zamanında ipekkuyruğu elinizde tuttuğunuz yuva malzemesi ile kandırabilir, bu kuşlara dokunulabilirsiniz..Ayrıca yuvalarına yaklaşanlardan korkmazlar ve yavrularını ile ilgilenmeye devam ederler.
Biyolojisi
Yuvasını çam ağaçlarının en tepesine yapar,
Her bireyin ya da çiftin bulunduğu bölgede 1den fazla yuvası bulunur.
Yuva 14-15cm dir.
Dişi, soluk mavi, siyahımsı benekli 4-6 yumurta bırakır.
Kuluçka süresi 14 gündür.
Yavrular 13-15 günün sonunda yuvadan ayrılmaya hazırdır.


Pürüzsüz, ipek gibi bir tüy yapısına sahip olan kuşta gözü çevreleyen bir haydut maskesi bulunur ve ikincil uçma tüylerinin ucunda balmumu damlalarını andıran lekeler bulunur. İpekkuyruklar küçük kuşlardır fakat çelimsiz yapıda değillerdir. Sedir ipekkuyruğu büyüklük olarak serçe ile kızılgerdan arasında bulunmaktadır, bayağı ipekkuyruk ise daha büyük ve tarçın renkli sedir ipekkuyruğundan daha grimsi renktedir. Ayrıca kanat uçlarındaki renklenmeler sedir ipekkuyruğunda bulunmaz.Bayağı ipekkuyruk kanat uçlarındaki balmumu renkli kırmızı noktalarından dolayı İngilizce mumkanat ismini almıştır.
Gözlem esnasında ipekkuyruklar iki farklı görünüm sergilerler, uçuş ve hareket esnasında düzgün ve sevimli, ancak beslenme esnasında (kuşlar çok oburdur) daha tıknaz ve basık görünürler. Beslenme zamanlarında şişman bir hal alırlar. İpekkuyrukların ayrıca başlarında tepelikleri vardır. Bu tepelik hoşnutluk, kızgınlık, korku gibi anlarda inip kalkmaktadır. Dişi ve erkeler görünüm olarak aynıdırlar ve cinsiyeti ayırt etmek güçtür.

Cinsiyet ayrımı: Dişiler ve erkeler aynı görünüme sahiptir ve gözlemciler cinsiyet tespitinin zor olduğunu söylerler. Sedir ipekkuyruğunda küçük bir ipucu cinsiyet tespitinde yardımcıdır. Siyah gaganın altından yanaaklara uzanan tüyler genelde daha esmer görünümdedir. Erkeklerde bu tüyler parlak siyah, dişilerde ise koyu esmer kahverenktedir. Bayağı ipekkuyrukta ise boğaz komple siyah renkte olduğundan bu teknik işlememektedir.
Yaşam alanı: Tercih edilen bölgeler hemen yanlarında bulunabilen su kenarları ve yiyecek kaynaklarının bol bulunduğu ormanlık araziler, parklar ve ormanlık kenarlarıdır. Mesela parklar, golf alanları,peyzajı yapılmış konut bölgeleri, meyveli ağaçlarının veya orman meyvelerinin olduğu bahçeler,mezarlıklar vb… Ayrıca küçük havuzların,çeşmelerin başında da gözlemlenebilirler. Suya ihtiyaçları oldukça fazladır ayrıca banyoyu da severler.
Göçü
Göçebe bir kuştur.
Göç zamanları değişkendir, bulundukları alandaki besin azaldığında büyük sürüler halinde güneye uçarlar.


Göç: Sürü hareketleri genelde yıllık eğilimlere göre tahmin edilemez şekilde göçlerden oluşmaktadır. İpekkuyruklar her zaman yiyecek kaynaklarının bulunduğu alanların peşinde olan fırsatçı kuşlardır. Yiyecekler, böğürtlen türü meyveler ve akarsuyun bulunduğu alanlarda güner ve haftalar boyunca görülebilirler yada birden ortadan kaybolurlar. Ayrıca bir alanda sürekli izlenirken aynı zamanda diğer alanları da ziyarette bulunabilirler.
Popülasyonu
Diğer bir alt tür olan Japon İpekkuyruğu sadece Asya kıtasında yaşamaktadır

Japon İpekkuyruğu, İpekkuyruklar içinde en canlı görünüme sahip alt türdür.


İpekkuyruklar meyve bahçelerinin hasat zamanı boyunca ürerler ve yaz sezonunda genellikle iki kuluçka yaparlar.


Davranışları
Uçuşu düz ve güçlüdür.
Gruplar halinde uçarlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler