Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

İrlandalı Terrier

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Terrier cinsinin belirgin özelliklerinden bir tanesi olan sakallı ve bıyıklı yüz, İrlandalı Terrierin de en önemli özelliği haline gelmiştir. İrlandalı Terrier, sert ve uzun tüylere sahiptir. 1700’lü yıllarda ortaya çıkan ve bugüne kadar varlığını devam ettiren İrlandalı Terrier, haşere avcılığında ustalığa sahiptir.

Temel Özellikleri
İrlandalı Terrierin belirgin özellikleri arasında, haşere ve fareleri avlaması, samur ve tilki türündeki hayvanların izini kolaylıkla sürmesi yer almaktadır. Ortalama 12 ila 15 yıl arası yaşamını devam ettiren İrlandalı Terrier, buğday tonları, altın rengi, kızış ve altın kırmızısı tüyleriyle bilinmektedir. Terrier familyasının en popüler türlerinden biri olan İrlandalı Terrier, İrlanda asıllı bir safkandır.

Görünüş ve Yapısı

İrlandalı Terrierin görünüşü, altın tonlarındaki tüyleri ve sakallı yüzüyle dikkat çekmektedir. Bıyıkları ve sakalları bulunan İrlandalı Terrier, başının üzerinden aşağı doğru kıvrılan kulaklarıyla, daha da sevimli bir hal almıştır. Kuyruğu orta uzunlukta olan İrlandalı Terrier, uzun ve tüylü bacaklara sahiptir. Tüyleri kalın ve uzun olduğundan, uzaktan bakıldığında kalın kürklü sanılmaktadır. Yüzü uzun ve köşeli olan İrlandalı Terrierin, burnu oldukça aşağıda konumlanmıştır.

Karakter Özellikleri
İrlandalı Terrierin karakteri, normal türlere kıyasla daha soğukkanlı ve mesafelidir. Diğer hayvanlarla neredeyse hiç anlaşamayan İrlandalı Terrier, çocuklarla orta seviyede ilişkiler kurmaktadır. Koruma içgüdüsüyle hareket eden İrlandalı Terrier, sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklılık göstermektedir. Görev odaklı bir tür olduğundan, sahibinin komutlarını dikkatle dinlemekte ve yerine getirmektedir. Bekçilik yeteneği üst düzey bir tür olan İrlandalı Terrier, köpeklerle koordine şekilde hareket edebilir.

Bakımı
İrlandalı Terrierin bakımı için orta seviye ilgi yeterli olacaktır. Ortalama 4-6 arası yavruya sahip olan İrlandalı Terrier, tüy sağlığının korunması için düzenli olarak taranmak zorundadır. Her gün kauçuk başlıklı tarakla fırçalanması ve fazla tüylerinden arındırılması gerekmektedir. Tüyleri çok uzadığında ve yüzünü kapladığında, tüyleri kısaltılmalıdır. Gerektiğinde banyo yaptırılması ve ıslak kalmamasına özen gösterilmesi gereken İrlandalı Terrierin, tırnakları uzadıkça törpülenmelidir.

Beslenmesi
Orta ırk için hazırlanmış kuru mamalar, İrlandalı Terrierin beslenmesi için yeterli olacaktır. Günlük 2 öğün yemesi gerekirken, porsiyonların boyutları kilosuna ve boyuna göre ayarlanmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular