Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kaliforniya Spangled Kedisi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kaliforniya Spangled Kedisi
Kaliforniya Spangled Kedisi, 1980’lerde ocelot ve leopar gibi vahşi kedilere benzemek için yetiştirildi. Nadir görülmeleri nedeniyle başlangıçta pahalı olmalarına rağmen, bu cins Ocikat ve Bengal tarafından gölgelenmiştir.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER
Kaliforniya Spangled Kedisi İlk bakışta bu kedi leoparın minyatür bir versiyonu gibi görünüyor. Aslında, Kaliforniya Spangled Kedisi uzun, silindirik gövdesi sinsi bir avcı gibi hareket etmesine yardımcı olur. Çoğu zaman blok şeklindeki bu leopar benzeri lekeler, özellikle ceketin arka plan rengine aykırı olduğunda dikkat çeker.

KIŞILIK VE MIZAÇ
Kaliforniya Spangled Kedisi, enerjik, aktif ve evcilleştirici, evcilleştirilmesi kolay olsa da. Sevgi ve zeki, sahibinin sevgisini tam anlamıyla geri döndürecek, ama aynı zamanda yolunu bulmayı da planlayacak.

Bir doğan atlet, Kaliforniya Spangled Kedisi akrobatik yüksek atlayış yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, kırılgan değerli eşyalarınızı güvenli bir şekilde saklamak akıllıca olacaktır. Kedi de hareketli nesnelerle büyülüyor ve avlanmayı seviyor.

TARIH
Los Angeleslı bir fizikçi ve senarist olan Paul Casey, doğurmak için yatırıldı. Vahşi bir görünüme sahip bir kedi yaratmaya karar veren Casey, ilhamını ileri antropolog Dr. Louis Leakey ile yaptığı bir konuşmadan göz alıcı bir paltoyla (bir leopar veya çita gibi) bir kedi çekti.

1971’de Afrika’da Olduvai kazılarında çalışırken, Casey bölgedeki son leoparlardan birinin kaçak avcılara kurban gittiğini öğrenince şoke oldu. Casey ve Leakey, insanların bir mini-leopar andıran bir evcil kediye sahip olsaydı, vahşi hayvanı korumak için daha fazla eğim gösterecekleri fikrini ortaya attılar.Casey, görevini bilimsel olarak sürdürdü ve 1970’lerin başında, bir Geleneksel Dişi Siyam (eski Stil veya Applehead olarak da adlandırılır) ve uzun saçlı, gümüş bir Angora ile başlayan 11 nesil bir plan yaptı. Bu birliğin sonucu, blok şeklindeki lekeleri olan gümüş bir erkekti. Daha sonra Casey, Britanya Shorthair, American Shorthair, benekli kahverengi tekir Manx ve Abyssinian’ı çekirdek kanı oluşturmak için ekledi. Her cins plana göre tanıtıldı ve çiftleşme sonuçları bir bilgisayara kaydedildi. Son jenerasyonda, vahşi bir görünüme ulaşmak için Malay ve Mısır’dan sokak kedileri eklendi.1985’te Casey, küçük bir kedi hayranı grubu tarafından hemen övülen arzu edilen görünüme kavuştu. Casey sonunda nesli tükenmekte olan tüm vahşi kedileri korumak ve aynı zamanda Kaliforniya Spangled Kedisi tanıtmak için önlemler almak olan California Spangled Cat Association (CSCA) kurdu.

ARKAPLAN
1986’da Casey Spangled Cat’i, Neiman Marcus Christmas kataloğuyla bir reklam kampanyasıyla halka açtı ve her birinde 1.400 dolara sattı. Bununla birlikte, hayvan aktivistlerinden gelen protestolar, kataloğun tilki, kunduz ve ermin katlarını da içerdiği için devam edecektir.

Halkla ilişkiler tartışmalarına rağmen, yeni kediler sıcak bir ürün haline geldi, özellikle talep arzın çok üstüne çıktı. Medya kuruluşları, potansiyel sahiplerle görüşmek için her fırsatı aradı. Bu yeni keşfedilmiş tanıtım, Casey’nin koruma mesajını yaymasına yardımcı oldu, ancak stokunu büyük ölçüde tüketti.Dünyanın her yerindeki yetiştiriciler Kaliforniya Spangled Cat’i daha popüler hale getirmek için çok çalışsa da, günümüzde sadece yaklaşık 200 kedisi var. Yurtdışında da yurtdışında daha başarılı olduğunu kanıtladı.

Cins, Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) ve Amerikan Kediler Birliği (ACA) ‘dan Şampiyonluk Statüsü’ne doğru yavaş yavaş ilerliyor – Yeni Irk ve Renk statüsü için kabul edildi.

Cinsin artık Avrupa’da iki tane Uluslararası Büyük Şampiyonlar var. Ve 1994’te Lassik adlı bir Büyük Şampiyon Spangled, Paris’teki yaz yarışmasında Best of Show’u kazandı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular