Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kamışbülbülü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Tepesi ve sırt kısımları kızıl-kahverengi, kısa kanatları ve ucu yuvarlak geniş kuyruğu kahverengidir. Gri kaş çizgisi geniş ve belirgin, alt kısımları kirli beyaz, kanat kenarları ve böğrü pas sarısı rengindedir. Ayaklar ve gaga sarıdır. Sıkça havaya diktiği kuyruğuyla iri bir çitkuşuna benzetilebilir. Kendini pek göstermeyen bu türün dişi ve erkekleri aynı görünümde olup erkeği ancak çok yüksek tonda ötüşü ile ayırd edilebilir. İngilizce ve latince adını İtalyan zoolojist Francesco Cetti’den almıştır.Habitatı
Yoğun çalılık ve kamışların bulunduğu sulak alanlarda yaşarlar. Hızlı akmayan akarsular, göl ve bataklık kıyıları bu tür için en ideal yaşam ve üreme bölgeleridir.
Yayılışı
Yurdumuzda yukarıda belirtilen uygun yaşama ortamlarında her mevsim görülebilen bir türdür. Dünyada Güney Avrupa, Asya’da Afganistan’a kadar olan bölgede ve Kuzey Batı Afrika’da da ürerler.
Beslenme
Çoğu ötleğengiller gibi bocekcil bir türdür. kurt, böcek ve larvalarla beslenirler.
Biyolojisi
Haziran ayı ortalarında yere yakın yuvasını sulak alanlar civarında sık bitki ortüsü içine yapar. Yuva kök ve saplardan gelişigüzel yapılmış bir kase şeklinde olup içi tüy, kıl ve bataklık çiçekleriyle bezenir. Yumurtalar düzgün, parlak ve kestane kızılı renklerde olup kalın tarafındaki ucu daha koyu renkdedir.Kuluçkaya sadece dişi kuş yatar ve yavrular yuvadan 15 gün civarında ayrılırlar.
Göçü
Bulundukları bölgeye göre yerleşik veya göçmen olabilirler. Batı nüfusu genellikle yerleşik olmakla beraber baharda kuzeye doğru bir açılımda bulunurlar. Akdeniz nüfusunun tümü yerleşik olmakla beraber kışın kısa ve bölgesel olmak üzere yer değiştirebilirler. Güney Batı Asya ırkı kışları daha alçak bölgelere kayarlar ve nihayet doğu ırk büyük çoğunlukla göçmendir.
Popülasyonu
Avrupa’da yaklaşık 1.2 ila 3.3 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir.
Davranışları
Gizemli bu tür sık çalılıkların arasında büyük maharetle yer değiştirebilir. Bu özelliğinden dolayı gözlemi çok zordur. Dişisi ötmediğinden tanımlaması neredeyse imkansızdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler