Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kangal

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kökeni Babil’e dayanan Kangal köpeği o dönemlerde özellikle savaşlarda ve avlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde hala yaygın olan Kangal köpekleri çoban köpeği olarak da koruma amacıyla çoğaltılmıştır. Kangal köpekleri Anadolu’ya has bir köpek olması bakımından oldukça önemlidir.

Temel Özellikleri
Avcı ve koruyucu olması Kangalın en belirgin özellikleri arasında ilk sırada yer alır. Aynı zamanda sürüyü toplamak için de kullanılan Kangallar çoban köpeği olarak da görev alırlar. Sahiplerine karşı çok sevgi dolu ve sadık olan Kangal köpekleri sürü halinde yaşamayı çok severler. Ortalama olarak 14 – 15 yıl yaşarlar. Sezgileri çok kuvvetli olduğundan iyi ve kötü insanları birbirlerinden ayırt edebilirler.

Görünüş ve Yapısı

Büyük ırk köpekler arasında yer alan Kangalın görünüşü oldukça uzun boyu ve iridir. Oldukça kaslı vücuda sahiptirler ve kafaları da çok büyüktür. Ağız ve burunları küt bir şekilde ve küt renktedir. Çeneleri çok güçlü olduğundan tuttuklarını koparabilirler. Kulakları ise geniş ve kafalarının iki yanında sarkıktır; aynı zamanda üçgen şekilli, yuvarlak uçlu ve siyah renklidir.

Tüyleri orta uzunlukta, sık, kaba ve çift tabakalıdır. En karakteristik fiziksel özelliği ise kuyruklarının sırtlarından doğru içe kıvrık olmasıdır.

Karakter Özellikleri
Sahiplerine sadık olmaları ve cesaretleri ile ön plana çıkan Kangallar, oldukça zeki, özverili ve duyarlıdırlar. Aynı zamanda sezgileri çok kuvvetlidir. Kangalın karakteri koruyucu ve nazik olduğundan diğer canlılarla iyi anlaşır. Sosyal açıdan geliştikleri için insanlarla iyi anlaşırlar.

Sahibine aşırı bağlı olan Kangallar, güçlü oldukları için sahiplerini her türlü tehlikeden korur. Aynı zamanda mükemmel bekçi ve koruyucudurlar. Kolay bir şekilde eğitilebilirler.

Bakımı
Genel olarak bakımı kolay olan Kangallar çok tüy döktükleri için evin içinde değil; dışarda bakılmalıdır. Hareketli oldukları için koşup oynayabilecekleri bir alana ihtiyaçları vardır. Dışarıda olduğunda ve bir sürüye çobanlık yaptığında fırçalanması gerekmez. Fakat bahçede yaşayan Kangalın bakımı için mutlaka düzenli olarak fırçalamak ve tırnaklarını kesmek gerekir. Yaz aylarında tüyleri daha fazla döküldüğü için ılık su ile sık sık banyo yaptırmak onun için rahatlatıcı olacaktır.

Beslenmesi
İri ırk olarak kabul edilen Kangal, normal seviyede beslenmelidir. Vücut ağırlığının her bir kg’ı için 30 kalori almalıdır. Mama seçerken tanelerin iri olmasına ve Kangalın günlük enerji ihtiyacını karşılamasına dikkat edilmelidir. Yaş mama verilmek istendiğinde de aşırıya kaçılmamalıdır. Kangalın beslenmesi için kaliteli mamalar seçmeye dikkat etmek gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular