Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kara ağaçkakan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ağaçkakanların en büyüğüdür. Siyah giysisiyle hemen tanınsa da ilk etapta büyük boyutta oluşu, siyah tüyleri ve güçsüz kanatları nedeniyle bir karga izlenimi verebilir. Fakat sivri kuyruğu, özellikle de, kafa yapısı bize bir ağaçkakan olduğunu söyleyebilir.

Erkek ve genç bireylerin her ikisi de kafalarının üst kısmında uzun dar bir hat şeklinde kırmızı tüylerden oluşan bir taç kısmına sahiptir fakat erişkin dişi bireylerde bu bölge kafanın arkasında daha sınırlı ve küçük bir parça şeklindedir. Erkeğin tepesi, dişinin ensesi kırmızıdır. Dişisi ve gencinin rengi kahverengiye çalar.Taçdaki kırmızı dişilerde çok azdır.


Habitatı
Uzun yetişkin gövdeleri, geniş aralıklı ama kesintisiz yaygın ormanlar oluşturan ağaçları tercih eder. Yaşlı, ibreli ve karışık ormanlarda ürer.
Yayılışı
Kuzey palearktikte cinsinin yegane temsilcisidir. Avrupa’nın birçok yerinde yaygındır.

Ülkemizde özellikle, Trakya ve Anadolunun kuzey bölümlerinde görülür. Trakuş ta Edirne, Kırklareli, Bursa, Yalova, Bolu, Ankara, Çankırı,Kastamonu, Karabük, Sinop,Ordu, Trabzon,Rize,Artvin, Ardahan, Erzurum u kapsayan 16 ilimizden gözlem ve fotoğraf kaydı vardır.

Bunlara ilave olarak Kuşbank ta ise üç ilden kaydı var; Bartın,Kocaeli ve Giresun.

Sakarya yı da ben ilave edebilirim.
Beslenme
Kozalaklı ormanlar içinde, uzun dili yardımıyla, ağaç kabuklarının altından ve çürümüş gövdelerden çıkardığı böceklerle beslenir.Esas olarak karıncaların ve ağaç delici böceklerin kurtçuk, pupa ve erginleri. Genellikle yerde, çürümüş kütükleri güçlü gagasıyla parçalayıp açarak beslenir.
Biyolojisi
Yuva, dört veya daha çok yumurtanın koyulduğu bir ağaç deliğidir. Yuvaları 2000 metreye kadarki yetişkin ormanlardadır. Kışın uzak bölgelere kadar gidebilir.


Göçü
Göçmen değildirler.
Popülasyonu
Avrupa'da 270.000 çift kadar bulunmaktadır.
Davranışları
Uçuşta diğer ağaçkakanlardan daha düz (daha az dalgalı) bir hat takip eder.

Ağaçtaki Kara Ağaçkakan beslenme delikleri dairesel olmayıp, karakteristik olarak uzatılmıştır.


Kafası yukarıda bir şekilde kanat çırparak ve düz bir rotada (dalgalanarak değil) uçar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular