Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kara kızılbacak

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Kara Kizilbacak, kizilbacaktan biraz daha buyuk bir düdükcündür.
Kara kızılbacak (Tringa erythropus) çullukgiller (Scolopacidae) familyasındandır.
Kanat uclari ve kuyruk ucus sirasinda dikkat ceken beyaz oval renklenme gosterir. Kuş üreme döneminde siyahtır ve kışın çok soluk renklidir. Ureme giysisinde , goz halkasi goze carpar, Ayrıca üreme disi giysisinde, kizilbacaktan kanadinda beyaz olmamasi ve daha iri olmasi ile ayrilir. Kis giysisi, griye calar. Govdenin alti soluklasir. Bacaklar ve gaga kırmızı renklidir. Yavruların gri-kahverengi iyi benekli beyaz yukarısı ve soluk güzelce çizgili alt parçaları vardır. Büyüklükleri 29-33 cm kadardır. Yaz giysisi neredeyse tamamen siyahtir.
Kutupsal mevsim kusudur.


Habitatı
Iskandinavya ile Kuzey Asya ureme bolgesidir. Çok değişik yaşam alanları olan kuşlardır. Vücut yapıları değişiktir. Sulara yakın ya da bağımlı olarak yaşarlar. Takım üyelerinin çok fazla ortak özellikleri yoktur.

Beslenme
Küçük omurgasız hayvanlarla beslenirler, Bocek larvasi, Karides ve Kurtcuklar bunlardan bazılarıdır.

Göçü
Göçmen bir türdür. Akdeniz güney İngiliz adaları Fransa tropikal Afrika'nın etrafında ve tropikal Asya'da genellikle tatlı veya acı suda kışı geçirirler. Avustralya ve Kuzey Amerika'da ara sıra görülürler.
Kuzey Avrupadan Sibiya ya dek gorulebilirler. Kisin , Avrupa, Cin, Afrika, Guneydogu Asya ya dek goc ettikleri gorulmustur. Kis Guney gocu Temmuz Agustos arasi baslar... Ingiltere uzerinden gecenlerin Eylul ayinda gecisleri gorulebilir. Kisi geciren kuslar, Nisan Mayis arasina kadar kalirlar. Avusturalya ve Kuzey Amerika da rastlantisal konuktur.


Davranışları
Yuva yapimi icin ugrasmazlar. Basit, yuvalar yaparlar. Yere actiklari kucuk bir cukurun cevresini bitki ile cevirirler, veya cukurla bile ugrasmayip sadece bitkilerden orulu bir alan olustururlar.
Yuvalarin tekrar kullanimi yapilan gozlemlere gore % 11 lik bir orana denk gelir. 3 yil ustuste ayni yuvayi kullanma orani cok azdir. Yapilan calismalarda, eger onceki yilin ureme veriminden memnun kalinirsa, Kara Kizilbacaklarin ayni bolgeye tekrar tekrar gelerek, ureme yaptiklari görülmustur. Onceki yilin yuvalarinin 1 metre kadar yakininda yeni yuva olusturmuslardir.
Çoğunlukla erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar.
Sürü olusturken Yesilbacalarin arasina karisabilir. Tek bacak uzerinde dinlenmeyi severler, az rastlanir avlanma sekli olarak; ördekler gibi derin suya dalarak avlandiklari da gozlenmistir. Tuzlu veya tatli su ayirimi yapmazlar, sularin geri cekildigi deniz kenarlarini, camurlu dere yataklarini ayni derecede benimserler. Az sayidaki sansli gozlemci, erkeklerin gokyuzunde yaptiklari ucus dansina tanik olmuslardir... Inis ve cikis ucuslari keskin, hizli ve donerek ucarken, heyecanli bir otus tuttururlar. Geceyarisi ve dolunay zamanlari bu dans ucusunun attigi kaydedilmistir...
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular