Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Karaayaklı martı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Küçük Gümüş martıdan biraz küçük ve daha sevimli görünüşlüdür. Gagası daha ince, kısa ve sarı, bacakları siyahtır. Kanatları daha kısa ve sivridir. Kanat ucunda beyaz bulunmaz. Üreme dışı giysisinde tepesi ve boynu çizgisiz açık gridir. Gencinin boynunun arkası, dış el telekleri ve çapraz kanat şeridi siyahtır, Küçük Martının gencinden hafif çatallı kuyruğu, beyaz kol telekleri ve tepesiyle ayrılır. Kafa, boyun, ön sırt, alt kısmının tamamı ve kuyruk beyaz, üst kısmın geri kalan bölgeleri koyu mavi gri, en uzun omuz tüylerinin ucu beyazdır; eut’nin ucunda siyah şekiller vardır; küöt mavi gri, kaöt beyaz; gaga yeşilimsi sarı kuluçka döneminde sarı, ayaklar koyu kahve siyah; iris siyah kahve; göz halkası kırmızı; gagaaçısı portakal rengidir.


Habitatı
Kıyılarda ve adalardaki dik yarlar, deniz mağaraları ve bazende binalarda yuva yapar. Kışın çoğunlukla açık denizde bulunur, fırtınada sürüler halinde karaya sürüklenebilir. İç bölgelerde
nadir rastlanır. Aynı zamanda yüksek binalar, deniz duvarlar ve petrol kuyularında yuva yapabilirler.
Yayılışı
Kuzey Pasifik ve kuzey Atlantik okyanusları çevresinde, en yaygın olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan, kıyı üreyen bir kuştur. Kanada'nın güneyinden Kaliforniya ve Florida'ya kadar görülür.
Beslenme
Daha çok pelajik bölgedeki balıklarla beslenir; ayrıca böcek, krustase ve yumuşakçaları da severek yer. Deniz omurgasızlarını, planktonları da yer.
Biyolojisi
Eşeysel olgunluğa 3-8 yaşında ulaşır; monogam olup sezon evliliği yapar; 1-3 yumurta bırakır; yumurta ebatları 47,1-59,3 X 35,3-43,4mm; kuluçka süresi 25-32, yavru süresi 34-36 gündür; en fazla 17-18 yıl yaşayan birey kaydı vardır


Popülasyonu
Avrupa nüfusunun 3.4milyon ila 4.4 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
-Küçük balıkları ve diğer avları genellikle çok açık denizde yakalamak için neredeyse deniz kırlangıcına benzer şekilde denize dalarak veya dalarak uçuş sırasında beslenir.
zarif uçuşlarıyla tanınır. Büyük martıların aksine, kanatları hızlı vuruşlarla çırpınan uçuşları hafiftir.
-Koloninin etrafında uçtuklarına bakıldığında, genellikle çevik dönüşleri ve döngüleri ile rüzgarda oynuyormuş gibi görünürler.
-Çoğu kez gemileri takip eder.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular