Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Karagerdanlı ardıç

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Koyu renk gerdanlı ardıçların iki ırkından biri olan Karagerdanlı ardıç bölgemizde nadir rastlantısal konuklardandır. Bölgemizde görülmesi, diğer ırk olan kızıl gerdanlı ardıç (turdus ruficollis)dan daha olasıdır.
Şekil olarak tarla ardıcına benzer. Her iki ırkın da kanat altları kızıldır. Üreme döneminin erkeğin kara boynunla kontrast yaratan göğüs ve karnı kirli beyaz renktedir. Üst kısımları ve kuyruk düz ve kahvemsi gri renklerde gaga dibi sarımsıdır. Dişilerin ve gençlerin göğüsleri koyu renk çizgilidirHabitatı
Değişik irtifalarda bulunurlar. Karagerdanlıya, karışık ormanlık alanların kenarlarındaki açık alanlar, kurak ağaçlıklar ve dere yataklarında rastlanabilir. Bu iki ırkın bölgesi Orta sibirya da çakışır ve melezler kayıt edilmiştir.

Yayılışı
Karagerdanlı ardıç Uralların batı eteklerinden Sibiryaya doğru bir yayılış gösterir. Sonbahar ve kış dönemlerinde Batı Avrupa ve ülkemize doğru bir yayılışta bulunabilirler. Kırmızı gerdanlı ırk olan t.ruficollis daha güney ve doğuda yaşayan bir ırk olup Avrupa için oldukça nadir rastlantısal bir türdür.

Beslenme
Diğer ardıçlar gibi genellikle omurgasızlarla beslenirlerse de yemişler ve tohumları da yerler. Çoğunlukla yerde avlarını dinlerler ve sıçrayarak yerlerini işaretlerler. Dere yataklarında ki su böceklerini de avlarlar.

Biyolojisi
Üreme dönemi Mayıs ayında başlar. Yuvasını yerden çok yüksek olmayan seviyede bir ağaç veya çalılığa yapar. Dal parçalarından yapılan yuva çamurla bezenir ve içi saman ve çimenlerle döşenir. Yumurtalar pürüzsüz, parlak mavi ve üzerleri kızıl-kahve noktalıdır. Kuluçkaya yanlız dişi kuş yatar. Dişi ve yavruların beslenmesi görevi erkeğindir.

Göçü
Bu tür genelde göçmendir ama besin kaynaklarının devamlılık gösterdiği ılıman kışlarda üreme bolgelerinde kalabilirler. Bunun dışında Sibiryanın batısında kalanlar İran’ın kuzeyi, Moğolistan, Hindistan, Arab yarım adasi ve Irak’a kadar göç edebilirler. Çok küçük bir popülasyon da Avrupa’ya yayılabilir.

Popülasyonu
Dünya üzerinde kalabalık bir nüfusa sahiptirler ve bunların Avrupa kıtasında 10.000 ila 40.000 bireylik bir kışlama nüfusuna sahip oldukları tahmin edilmektedir.

Davranışları
Ürkek ve temkinli kuşlardır, nadiren beslenirken veya öterken gözlemlenebilirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular