Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Karst Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Çobanlık ve bekçilik özellikleri gelişmiş olduğundan Karst çoban köpeği sürüleri korumada çobanlara yardımcı olurlar. Orta ırka mensup olan Karst çoban köpekleri uyumlu ve dayanıklıdır. Aynı zamanda kasları ileri düzeyde gelişmiş olduğundan güçlüdürler. Genel olarak aile köpeği olmalarının yanında savunma ve koruma için de ideal özelliklere sahiptir. Bu yüzden eskiden daha çok savaşlarda ve avlarda kullanılmıştır.

Temel Özellikleri
Karst çoban köpeğinin en belirgin özellikleri cesur ve atılgan olmalarıdır. Sahiplerine çok düşkün olan bu köpekler yabancılara güvenmezler ve kimse tarafından kandırılamazlar. Bu sayede koruma açısından oldukça güvenilirdirler. Aynı zamanda bireysellik içgüdüsünü korurlar.

Bununla birlikte yaklaşık 10 – 12 yıl ömre sahiptirler. Genel olarak çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Kars çoban köpeğine çok benzer ama bazı noktalarda ondan farklı özelliklere sahiptir.

Görünüş ve Yapısı

Karst çoban köpeğinin görünüşü iri, uzun boylu, kaslı ve bol tüylüdür. Ortadan biraz daha uzun tüylere sahiptir. Arka bacakları ön bacaklarına göre biraz daha uzundur. Kulakları aşağı doğru sarkık ve tamamen tüyle kaplıdır. Aynı zamanda küçük ama keskin gözleri vardır.

Ağız kısmı öne doğru çıkık ve siyahtır. Burunları ise küçük ve siyah renklidir. Kars çoban köpeklerinin kafaları vücutlarına göre küçüktür. Kuyrukları ise orta uzunlukta, kalın, yoğun tüylü ve aşağı sarkıktır.

Karakter Özellikleri
Karst çoban köpeğinin özellikleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

Özgüvenli
İtaatkar
Soğukkanlı
Özgür ruhlu
Cesur
Sadık
Zeki
Sahibine düşkün
Neşeli
Korumacı
Bakımı
Kars çoban köpekleri genel olarak fazla tüy dökmezler. Fakat mevsim geçişlerinde tüy dökmede artış görülebilir. Bunun için haftada 2 – 3 kere fırçalamak yeterlidir. Karst çoban köpeklerinin bakımı son derece kolaydır. Bununla birlikte kesinlikle dışarda yaşamalıdır ve düzenli olarak yürüyüşe çıkarılarak egzersiz yapması sağlanmalıdır.

Beslenmesi
Kilo almaya çok eğilimli değildirler; fakat yine de dikkat etmek gerekir. Büyük ırk köpek mamaları tercih edilebilir. Mide sorunlarını engellemek için Karst çoban köpeklerinin beslenmesi 2 – 3 öğüne ayrılmalıdır. Aynı zamanda kuru mamayı yaş mama ile birlikte yemeyi çok severler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular