Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Katalan Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Katalan çoban köpeğinin kökeni İber Yarımadası’na dayanmaktadır. Pirene dağlarında sürü gütmek için yetiştirilen Katalan çoban köpeği günümüzde şehirlerde ve kasabalarda evcil hayvan olarak da beslenmektedir. Sürüleri gütme özellikleri bakımından üstün bir ırk olarak kabul edilirler. Çobanın emirlerini tam olarak yerine getirmekle birlikte sürüden ayrılan herhangi birinin olmadığını anlayabilmelerini sağlayan doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptirler.

Temel Özellikleri
Orta boy bir ırk olan Katalan çoban köpeklerinin dişisi ve erkeği arasında çok fark yoktur. 45 – 50 cm uzunluğunda ve 18 kg ağırlığındadırlar. Katalan çoban köpeklerinin en belirgin özellikleri doğuştan koruyucu yeteneğe sahip olmalarıdır. Bekçilik özellikleriyle ön plana çıkan Katalan çoban köpekleri aynı zamanda sevimlilikleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Görünüş ve Yapısı

Katalan çoban köpeğinin görünüşü aşağıdaki gibi tarif edilebilir:

İnce ve uzun bir vücuda sahiptir.
Kaslı ve çevik görünür.
Kafaları ince ve uzundur.
Siyah burunlu ve büyük gözlüdürler.
Kulakları ince ve üçgen şekildedir ve kafasının yanlarından sarkar.
Tüyleri ince, uzun ve hafif dalgalıdır.
Kurabiye tonlarında, kum renginde veya gri, beyaz, siyah karışımı renklere sahip olabilirler.
Karakter Özellikleri
Canlı, enerjik ve hareketli olana Katalan Çoban köpeğinin karakteri arkadaş canlısı ve sevgi doludur. Ailesine karşı saygılı, sadık, bağlı ve koruyucudur. Zeki olan bu köpekleri eğitirken zorlama veya cezalandırma yapmamak gerekir. Her zaman pozitif yaklaşmak en iyisidir. Yoğun fiziksel aktivite yapmaya gerek yoktur. Günde 3 defa uzun süreli yürüyüş yeterlidir.

Ailelerini koruma içgüdüsüne sahip oldukları için tehlikeli durumlar karşısında havlarlar. Bu yüzden şehir hayatında yaşayanlar için bazı sıkıntılar oluşturabilir.

Bakımı
Katalan Çoban köpeklerinin bakımı oldukça kolaydır. Çoban köpeği olduğu için hastalanma ihtimali oldukça düşüktür; fakat yine de gerekli kontrollerin yaptırılması gerekir. Kulakları sarkık ve çok tüylü olduğu için enfeksiyon ve mantar kapma ihtimali vardır. Kalın ve uzun tüylerinin ölü tüylerden arınması için ise haftada 1 defa taranması gerekir.


Beslenmesi
Genellikle kilo kontrolünü sağlayabilen Katalan Çoban köpeğinin beslenmesi için yine de dikkatli olmak gerekir. Orta ırk köpek mamalarını tercih etmek gerekir ve yaşa, sağlık durumuna göre mama miktarı belirlenebilir. Aynı zamanda uzun süreli bir yaşam için mutlaka sağlıklı ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular