Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kedi idrar kokusu, bu sevimli dostlarımızın sahiplerinin en sık şikayet ettikleri konuların başında gelir.

Bu sevimli tüylü dostlarımız kendi bakımlarını yapan oldukça temiz canlılardır. Gün içinde kendilerini sürekli yalamalarının sebebi aslında temizlik amaçlıdır. Kedilerin dilleri pütürlü yapıya sahiptir. Dilleri ile kürklerindeki kirliği giderebilir ve tüylerini parlatabilirler.

Kediler bölgelerini belli etmek için ya da çiftleşme dönemlerinde, kendilerini belli etmek için idrar kokularını kullanırlar. Kedi idrarı kokusu oldukça keskin ve gidermesi zor bir kokudur. Kıyafetlerinize ,halınıza ya da evinizdeki herhangi bir yere bu koku bulaştıysa kullanabileceğiniz ürünlerin başında Simple solution kediler için leke ve koku giderici spreyi geliyor.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenmeli?​

Evimizde bakımını yaptığımız evcil dostumuzun en önemli ihtiyaçlarının başında kum temizliği gelir. Peki, kedi kumu nasıl temizlenmeli? Kedi kumunun kokması nasıl önlenir?

Zaten bir kedi besliyorsanız, kumun içindeki dışkıları günlük olarak atmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Haftada bir ya da 10 günde bir de kedi tuvaletindeki kumu, komple değiştirmelisiniz. Kedi kumunun kullanım süresi dolduktan sonra yeni kum eklemeden kabını temizlemeniz püf noktalardan biridir. Kedi kabındaki kumu durumuna göre 30 güne kadar kullanabilirsiniz. Ayrıca şu metodları da deneyebilirsiniz.

  • Kabı sirke ile temizleyebilirsiniz. 1’ 10 oranında sirkeli su karışımı ile kabı silin ve 5 dk bekletin. 5 dk sonra kabı durulayın. Sirke mikroplardan arınma sağlayacağı gibi, kötü kokulara karşıda bariyer olacaktır.
  • Kabın içine ılık su koyun ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. 10 dk bekledikten sonra durulama işlemine geçin. Karbonatın kötü kokuları uzaklaştırdığı bilinen bir ip ucudur.
  • Kabın içini arap sabunu ile yıkayın. Arap sabununu ekledikten sonra kullanmadığınız bir ayakkabı fırçası ile ovalayın. Durulama işleminden sonra kokudan eser kalmayacaktır.
  • Kabı alüminyum folyo ile sarın. Yırtılabilme ihtimalini göz önüne alarak birkaç kat yapın. Kumu her değiştirdiğinizde folyoyu da değiştirin.

Kedi Kumunun Kokmaması İçin Neler Yapılmalı?​


Kedinizin çaya alerjisi olmadığından eminseniz kedi kumuna çay yaprağı karıştırabilirsiniz. Kuru çay yaprakları; kumun kokusunu azaltırken, hijyenik olmasını da sağlar.

Ayrıca Simple solution kediler için leke ve koku gidericiyi de kedi kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. İçeriğindeki formül idrar, dışkı, kusmuk ve kedilerin kızgınlık döneminde etrafa bıraktıkları koku gibi rahatsız edici leke ve kokuları tamamıyla yok eder. Halı, kıyafet, yatak ve her türlü zeminde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hangi Kedi Kumu Tercih Edilmeli?​

Sıvı ile temas ettiğinde topaklanan kedi kumu, idrar sonrası kumun kuru ve hijyenik kalmasını sağlar. Proline kristal kedi kumu özel yapısı sayesinde sıvıyı içine çeker. Bakteri ve koku oluşumunu engeller. Proline kristal kedi kumu kullanımı oldukça kolaydır. Paketin tamamını tuvalet kabına 4-5 cm kalınlıkta olacak şekilde yayın. Silica kumu doğal bir maddedir. Kediniz yuta dahi sağlığına zararı yoktur.

Eğer başka bir kum kullanıyorsanız kedinizin bu kuma alışması için eski kumunun yüzeyine yavaş yavaş ekleyerek alışmasını sağlayabilirsiniz.
 
Katılım
23 Eki 2022
Mesajlar
9
Aldığı Beğeni
9
Yaş
24
Konum
Ankara
Minik Dostum
  1. Kedi
Karbonat eklenmez çiş ile birleştiğinde kedi gözünü bile kör eder o madde yanlış bilgi vermeyin lütfen
 

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,078
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yanlış bilgi demiyelim de daha çok ilkel bir yöntem gibi sanki.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular