Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi nasıl eğitilir ?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kedi nasıl eğitilir ?
Kedileri eğitmek biraz zorlu ve yorucu bir süreçtir. Köpekler gibi ceza ve kurallara algıları kapalıdır. Daha çok kendilerini mutlu etme peşindelerdir. Ödüller ve ilgilerden hoşlanırlar. kedinizi eğitmeniz biraz zor ama bakmayı tercih ettiğiniz kedi yavruysa, eğitimi daha kolay olacaktır.

Kedilerde Eğitim
Kedi eğitiminde sizin istediğiniz davranışları ona yaptırmanız oldukça zordur. Belli komutlar verip kalk, otur, getir gibi eylemleri kedilere yaptıramazsınız.

Daha çok kedi eğitiminde ona yapmasını istemediğiniz şeyleri öğretmelisiniz. Bu bile onların isteklerine kalan bir durumdur, istemedikleri hiç bir şeyi yaptıramazsınız. Çünkü kediler kendi ihtiyaç ve isteklerine göre hareket etmeyi severler.
Bu yüzden kedi eğitimine başladığınızda lütfen sevecen ve sabırlı olmayı öğrenin. Yaptırmak istediğiniz şeyi yapmadığı için onu cezalandırmayın. Ama öğrettiğiniz herhangi bir şeyi yaptığında onu ödüllendirmelisiniz.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?
Aslında kedilere doğduktan iki ay sonra bu eğitim annelerinden görmesi ve öğrenmesi sebebiyle, kendiliğinden kazanılmaktadır. Fakat annesinden erken ayrılma durumlarında bu eğitimi alamazlar.

Bu durumda tuvalet eğitimini kedinize sizin kazandırmanız gerekmektedir. Aslında kedilere tuvalet eğitimi vermek oldukça kolaydır. Tuvaleti için kedi kumu alıp onu koyduğunuz yeri kedinize göstermelisiniz.
Kedi kumunu koyduğunuz yeri sürekli olarak değiştirmeyin ve kedi tuvaleti için çok ortalık bir yer seçmeyin. Yemeklerden sonra kedi kumunun üzerine kedinizi koyun ve ona patileri ile eşeleme hareketi yaptırın.

Bunu birkaç kez kedinize göstermeniz tuvalet eğitimi için yeterli olacaktır. Kedinizin tuvaleti için tercih ettiğiniz kuma alışacağından kumun markasını, çeşidini sürekli değiştirmemeye özen göstermelisiniz.

Kediniz Tuvalet Kumunu Reddediyorsa
Kediniz normalde belli bir yerde duran ve tuvalet ihtiyacı için kullandığı kumu artık kullanmıyorsa bunda bir sorun aramalısınız. Kediler oldukça temiz bir canlıdır.

Eğer kumun haricinde bir yere tuvaletini yapıyorsa, kum kabı pis veya kum az kalmış olabilir, yerinden hoşlanmamış olabilir veya onun kıskanacağı başka biri sebep olabilir.

Tırmalama ve Isırma
Tırmalamak ve ısırmak kedilerin doğasında vardır. Oyun oynarken sürekli sizi tırmalıyorsa hemen oyunu sonlandırın. Yapma dur şeklinde tepkiler vererek ellerinizi kollarınızı uzaklaştırmaya çalışmayın.

Çünkü bununda bir oyun olduğunu sanarak daha çok tırmalamaya çalışacaktır. Bunun yerine ona size veya eşyalarınıza tırmalayarak zarar vermemesi için tırmanma duvarı, top ve benzeri tarzı oyuncaklar edinebilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular