Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi Sahipleneceklerin Dikkat Etmesi Gereken 15 Şey

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
İlk kez kedi sahiplenecek bireylerin dikkat etmesi gereken hususları sıraladık. Bilinçli bir hayvansever olmak için her daim kontrollü ve araştırmacı olmanız gerektiğini unutmayınız. Kedinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürmesine olanak sağlayacak önemli detayları yazımızda derledik. Bütün bu hususlara dikkat ettiğinizde çok sağlıklı bir kediniz, daha da önemlisi iyi bir oyun arkadaşınız olacağından şüpheniz olmasın. Kedi sahipleneceklerin dikkat etmesi gereken 15 şey sizlerle!

1. Kedinizin evinizde ilk günü çok dikkatlice geçirmesini sağlamalısınız. En önemlisi evinizin kapısı, camı kapalı olmak zorundadır. Eğer kediniz yeni evine alışamadıysa pencere ve kapı gibi tehlikelerin sonuçlarını tahmin edemeyecektir.

2. Kediler meraklı ve yeni şeyler keşfetmeye bayılırlar. Bu sebep telefon kablolarını, topraklı saksılar, kemirilecek çiçekler büyük tehlike oluşturabilir. Bunları mutlaka ortadan kaldırmanız gerekecektir.

3. Belki kedinizin beslediğiniz çiçeğe alerjisi olabilir… Özelikle dikkat edilmesi gereken bir bitki türü zambaktır. Zambak kediler için oldukça tehlikeli bir bitkidir. Evinizde bulundurmamaya özen gösteriniz.

4. Eğer yavruyken aldıysanız mutlaka yatağının içine sıcak su dolu bir pet şişe veya sıcak su torbası koymalısınız. Bu onu sıcak tuttuğu gibi güvende de hissedecektir.

5. Sahiplendiğiniz kedi büyükse ve evde başka kediler varsa tanıştırmak için acele etmeyin. Yavaş yavaş ortama alıştıktan sonra kendisi sınırlarını belirleyip güvende olduğunu hissedecektir.

6. Yeni gelen kediniz için mutlaka yemeğini, suyunu ve kum kabını yatağının yanında tutmaya özen gösterin.

7. Kediniz yetişkin veya genç bir kediyse yetişkin mamalarını tercih etmelisiniz. Fakat yavru kediyse, gelişime en ihtiyaç duyduğu dönemde olduğu için ona mutlaka vitamini bol ve mineral açısından zengin mamaları tercih etmelisiniz. en çok ihtiyaç duyduğu dönemde demektir. Önceden kullanılan mama yetersiz olabilir.

8. 12 haftalık yavru kediniz günde 5 kez, 3-6 aylık kediler ise günde 3 kez beslenmelidir. 6 aydan sonra mamaya günde 2 kez ihtiyaç duyarlar. Asla yapmamanız gereken bir şey ise kuru mamayla ıslak mamayı asla karıştırıp vermeyin. Eğer sadece ıslak mama verdiyseniz yiyemediği kısmı çok tutmadan atmalısınız. Su kabı devamlı taze olmalıdır.

9. Bu hep yapılan hatalardan birisidir. Kedinize asla süt vermeyiniz.

10. Annesinin sütü dışındaki vereceğiniz bütün sütler yavru kedinizi ishal yapabilir ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Eğer kedinizin hala anne sütüne ihtiyacı varsa veterinerlerde satılan özel anne sütü karışımlardan alabilirsiniz.

11. Bildiğiniz üzere kediler son derece temiz hayvanlardır. Yetişkin kediler kum kabını gördükleri zaman yapması gerekeni bilirler. Eğer yavru kedi annesiyle birlikte kaldıysa annesi tarafından bu eğitim verilmektedir. Eğer sokakta bulduğunuz annesiz kediyse, onu kum kabının başına götürün ve parmaklarınızla kumu karıştırın sonrasında kediyi kum kabına bırakınız onlar içgüdüsel olarak ne yapması gerektiğini anlayacaktır.

12. Asıl sorun eğer kediniz çok küçükse ve kendi tuvaletini yapamayacak kadar güçlü değilse annesinin yaptığı gibi 3-4 saate bir ıslak pamukla tuvaletini yaptırmak gerekir.


13. Kesinlikle doğru bir mama seçimi ile zamanında yaptırmış olduğunuz aşılar ve kedinizin rahat yaşam koşulu sayesinde tüyleri oldukça sağlıklı olacaktır. Kediler yılda iki kez tüy değiştirirler. Ev kedilerinde bu durum daha sık rastlanabilir. Düzenli olarak kedinizi fırçalarsanız bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Kedinizi küçüklüğünden itibaren taramaya alıştırırsanız büyüdüğü zaman size zorluk çıkarmayacaktır.

14. Özellikle yavru kedilerde annesinden erken ayrılmış olması sebebiyle göz kapanması, çapaklanması gibi problemler görülebilir. Normal şartlarda annesinin yalayarak temizlemesi ile iyileşen bu enfeksiyonu artık siz tedavi etmek zorundasınız. Serum fizyolojik çözeltisi kullanarak bir pamuk yardımıyla gözlerini günde bir kaç kez temizleyin. Eğer geçmiyorsa veteriner hekime göstermekte yarar vardır. Aksi takdirde kapalı kalan yavru kedilerin gözleri körlükle sonuçlanabilir.

15. Kısırlaştırılmamış yetişkin kedi sahiplenen bireylerin, kızgınlık dönemindeki küçük dostlarının fazlaca ilgiye ihtiyacı olduğunu unutmaması gerekmektedir. Özellikle bu süre içerisinde kedinizi yalnız bırakmamaya özen göstermelisiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular