Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi Seçmek

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tebrikler! Bir kedi almaya karar verdiniz. Sizin için en iyisi hangi tür? Cins bir kedi mi almalısınız? Uzun tüylü kedi mi yoksa kısa tüylü kedi mi? Erkek mi yoksa dişi mi? Hatta eğlenceyi ikiye veya üçe katlamak ya da yalnız kalmamalarını sağlamak için iki ya da daha fazla kedi almanızın uygun olup olmayacağını merak ediyor olabilirsiniz.

İşte karar vermenizde yardımcı olacak birkaç ipucu:

Cins kedi olsun mu olmasın mı?
Kesin olan bir şey var – çok fazla seçeneğe sahipsiniz. Yaklaşık 500 cins içerisinde, 40-80 tür kedi mevcuttur. Ve hepsi birbirinden farklıdır – çok bilinen Siyam, Burma ve İran kedisi türlerinden kuyruksuz Manx veya tüysüz Kanada Sfenksine kadar çok çeşitli türlerden bahsedilebilir. Birbirlerinden farklı görünümlere sahip olan bu türlerin karakterleri ve huyları da kendilerine özgüdür. Örneğin, Siyam kedileri son derece dışa dönükken, uzun tüylü İran kedileri genellikle daha sakindir.

Uzun tüylü mü yoksa kısa tüylü mü?
Uzun tüylü kediler çok güzel görünür. Ama unutmayın – uzun tüylü kedilerin muhteşem tüylerinin dolaşmaması ve muhteşem görünmesi için kürküne günlük bakım yapılması gerekecektir. Bunun iyi yanı, düzenli fırçalama rutini kedinizle bağ kurmak için mükemmel bir yoldur – ve ona göstereceğiniz ilgi hoşuna gidecektir! Kedinizi her gün fırçalamaya zaman ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız, kısa tüylü bir kedi almanız daha iyi olabilir.

Erkek mi yoksa dişi mi?
Erkek kediler genellikle dişi kedilerden daha büyüktür. Erkek kedinizi kısırlaştırmazsanız, diğer kedilerle kavga ederek mahalleyi birbirine katabilir. Ayrıca idrarını yaparak ya da dışkısını açıkta bırakarak alanını işaretlemeye kalkışabilir. Bu kediniz için son derece normal bir davranış olsa da, sizi rahatsız edecektir!

Eğer dişi kedinizi kısırlaştırmazsanız, düzenli olarak regl olacaktır. Sıcağa maruz kaldığında çok fazla ses çıkaracaktır – bu sesler erkek kedilere çok çekici gelir! Ve elbette, hamile kalma olasılığı da yüksektir.

Etrafta küçük kedilerin patilerinin çıkardığı sesleri duymak istemiyorsanız, kedinizi kısırlaştırmanız en doğrusu olacaktır. Bu basit işlem sonrasında, istenmeyen davranışların bir kısmının sona erdiğini göreceksiniz.

Bir kedi mi yoksa daha fazla mı?
Bu zor bir karar olabilir – ve gerçekte kediden kediye değişir. Bazı kediler başka kedilerle birlikte yaşamayı severken, diğerleri yalnız – veya sizinle vakit geçirmeyi tercih ederler! Zaten yetişkin bir kediniz varsa, muhtemelen hangisini tercih edeceği hakkında bir fikriniz vardır.

Günün büyük bir kısmını dışarıda geçiriyorsanız, iki ya da daha fazla kedi almak isteyebilirsiniz – böylece birbirleriyle arkadaşlık ederler. Eğer böyle bir karar verirseniz, aynı batında doğmuş kedileri alabilirsiniz – yavruyken kurdukları bağ sayesinde büyüyünce de iyi anlaşabilirler.

Ayrıca evinizin büyüklüğünü de dikkate almalısınız. Tıpkı insanlar gibi, kediler de kalabalıktan hoşlanmazlar – her biri kendisine özel bir alan ister. Genel kural olarak, en azından her bir kedi için bir odanız olmalıdır. Böylece, her bir kedi yalnız kalmak istediğinde kendi alanına çekilebilir. Ayrıca bağımsız ruhlarını memnun etmek için her bir kedi için ayrı birer mama ve su kasesi, yatak ve kedi kumu tepsisi bulundurmanız gerekecektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular