Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kediler Hakkında Bilinmeyen Eğlenceli 13 Gerçek

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Son yıllarda hayatımızın önemli bir kısmını kaplayan evcil dostlarımız kediler, birçok farklı özellikleri ile insanları kendine hayret ettiriyor. Gizemli kişilikleri ve sevimli görünümleri yüzyıllardır en popüler beslenen evcil hayvan olmalarını sağlamaktadır. Türkiye’de bulunan evlerin %8’ini kediler yönetmektedir. Kediler hakkında hiç duymadığınız gerçekler sizi gerçekten şaşırtacak !

Kediler Hakkında Eğlenceli Gerçekler


1) Bilinen En Eski Evcil Kedi Yaklaşık 10.000 Yıl Önce Evcilleştirildi !

Bilinen en eski kedi evcilleştirmeleri sizin de bildiğiniz üzere Mısır halkına atfedilirdi. Kedi koreografileri, altından heykelleri ve mumya kafaları Mısırlıların kedilere taptığını düşündürüyordu.

2004 yılında Fransız arkeologlar, Kıbrıs’ta bulunan ve dünyadaki ilk kedi mezarı olduğuna inanılan yaklaşık 10.000 yıllık bir mezar keşfettiler. Bu da kedilerin Mısırlılar ile özleştirmesinden yaklaşık 5000 yıl önce evcilleştirildiğini gösteriyor.

2) Kediler Hayatlarının %70’ini Uyuyarak Geçirirler !

Kediler üzerinde yapılan araştırmalar onların uykucu olduklarını gözler önüne sermiştir. Yavru ve yaşlı kedilerin bir günün 12-15 saatini uyuyarak geçirdikleri gözlemlenmiştir. Bu onların enerji tasarrufu açısından başvurdukları bir yöntemdir.

Gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde uyku saatleri günlük 8 saate kadar gerilemektedir.

3) Bir Kedi 20 Yıl Boyunca Alaska’da Küçük Bir Kasabada Belediye Başkanlığı Yaptı !

Alaska’nın Talkeetna kasabası ilginç festivallerle tanınsa da adını en çok Belediye Başkanı Stubbs ile duyurdu. 1994 yılında yapılan seçimlere protesto amacı ile adaylığı konulan kedi Stubbs, rakiplerini ezici farkla belediye başkanı seçildi. Birçok kez köpek saldırılarına maruz kalan Stubbs’ın, 20 yıllık kariyeri 2016 yılın da hayata veda etmesi ile son buldu.

4) Şimdiye Kadar Ki En Uzun Kedi Tam 125 cm !

Avustralya’nın Melbourne kentinde yaşayan Omar, sahibi tarafından eve alındığında diğer yavru kedilerle benzer boyutlardaydı. Aşırı hızlı büyüme gösteren Omar, 4 yaşına geldiğinde, boyunun 120 cm’e ulaşmasıyla dünyanın en uzun kedisi ünvanını kazandı.

2019 yılında Stewie adında bir Maine Coon, 125 cm’lik boyu ile dünyanın en uzun kedisi ünvanını eline aldı.

5) Dünyanın En Zengin Kedisi 200 Milyon Dolarlık Servete Sahip !

Moda dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Karl Lagerfeld’in geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmesinin ardından, ünlü modacının yaklaşık 200 milyon dolarlık mirasının büyük bir kısmı Choupette ismindeki kedisine kaldı. Şanslı kedi patisiyle dünyadaki istediği her şeyi alabilir.

6) Kedilerin Yürüme Şekli Deve ve Zürafa İle Aynıdır !

Kedilerin ilginç yürüyüşleri her zaman ilgi odağı olmuştur. Önce ilk iki sağ ayağı, sonra iki sol ayağını aynı anda hareket ettirirler. Bu yürüyüş şekliyle develere ve zürafalara benzemektedir. Her adımda vücudunun yarısını hareket ettiren nadir hayvanlardandır.


7) Isaac Newton Kedi Kapısını da İcat Etmişti !

Yer çekimi kuvvetini bulmasıyla ünlü Newton, Cambridge üniversitesinde deneylerde bulunurken kedilerin sürekli kapıyı aşındırdığını not almıştır. Bunun üzerine marangozu arayıp kapıda bir büyük birde küçük olmak üzere, yavrular ve annesi için 2 delik açtırmıştır. Günümüzde bu üniversiteye gidenler hala kapıdaki bu iki deliği görebilir.8) Uzaya Fırlatılan İlk Hayvan Aslında Kedidir !

13 Ekim 1963 yılında Fransız bir kedi olan Felicette, dünyadan uzaya çıkan ilk canlı olmuştur. Dünyanın yaklaşık 155 km üstünde uzay aracı ile uçan Felicette, hayat kapsülünün uzay aracından ayrılması sonucu sağlıklı olarak yer yüzüne geri dönmüştür.

9) Kediler Genetik Olarak %96 Oranında Kaplanlara Benzemektedir !

Kediler kas yapısı, saldırganlık, iyi koku alma, av izleme ve idrar ile işaretleme yönünden hemen hemen kaplanlarla aynı özellikleri taşır. Bazı araştırmalar da kedilerin evrimleşmesi sonucu kaplan ırkının ortaya çıktığına işaret edilmiştir.

10) Ev Kedileri Saatte 48 Km Hıza Ulaşabilir !

Kedilerin anlık hareket hızları ve refleksleri gerçekten ilgi çekicidir. Bir ev kedisi saatte ortalama 48 km hızla koşabilir. Usain Bolt’la 200 metrelik bir koşu yarışında bir ev kedisinin onu yenebileceği bir gerçektir.

11) Dünyanın En Yaşlı Kedisi 38 Yaşındaydı !

3 Ağustos 1967 doğumlu Rubble, 6 Ağustos 2005 yılında tam 38 yaşında hayatını kaybetti. İlk sahibi ondan önce vefat edince, oğlu Rex Allen kediye sahip çıktı. O da babasının baktığı gibi iyi baktığı kediye, dünyanın en uzun yaşayan kedi ünvanını aldırdı.

12) En Yüksek Mırıltı Rekoru 68 Desibel !

Bir hayvan kurtarma merkezinden sahiplenilen Merlin, bir televizyon şovu esnasında hem en uzun mırıldanma hemde en yüksek sesle mırıltı rekorunun sahibi oldu. Sahibiyle yapılan röportajda, ” Saçlarımı kurutma makinası ile kuruturken bile onun mırıldanmasını duyabiliyorum ” sözleri duyanları şaşırtmıştır.

13) Dünyanın En Ağır Kedisi 21.4 Kilogram !

Dünyanın en büyük kedileri bilindiği üzere Maine Coon cinsleridir. Yıllar önce evlerine sahiplenme yoluyla aldıkları kedinin 5 yaşında 20 kg ağırlığın üstüne çıkması görenleri hayrete düşürdü. 118 cm boya ve 21 kg ağırlığa ulaşan bu afacan, dünyanın en ağır kedisi rekorunun sahibi oldu.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular