Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kediler Ne Zaman Çiftleşmeye Hazır Hale Gelir?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kedilerin çiftleşmesi erkek ve dişi kediler için farklılar gösterir. Ancak her iki cinsiyet için de doğumlarının ilk 6 aylık süresinden sonra çiftleşmenin gerçekleştirilmesi uygun görülmektedir. Ancak bu süreç çoğunlukla kedilerin kızgınlık dönemine girmesi ile baş gösterir.

Kedilerin Kızgınlık Döneminde Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kızgınlık dönemleri kedilerin çiftleşmesi erkek ve dişi kedileri için benzerlik göstermektedir. Kediler bu dönemde nesnelere sürtünerek koku bırakma eğiliminde olur. Öte yandan idrar yolu ile de koku bırakırlar ve bu koku normalden daha keskin ve yoğundur. Çoğunlukla evden kaçmaya meyilli olurlar.

Bu sebeple gerekli önlemleri almak önem taşımaktadır. Yine bu dönemde normalde sessiz sakin olan kediler bile fazlasıyla miyavlar.

Kedilerde eşleşme nasıl gerçekleşir?
Eğer kedinizi çiftleştirmeye karar verdiyseniz, öncelikle veteriner ile iletişime geçerek aynı kararı alan bir kedi ailesi ile görüşmelisiniz. Karşılıklı iletişim sağlandıktan sonra, genellikle dişi kedi, erkek kedinin evine götürülür.

Birkaç günlük alışma süreci sonrasında eğer kediler için her şey yolunda ise çiftleşme gerçekleşir. Ancak kimi zaman erkek kedi kızgınlık döneminde olsa dahi, evine konuk olan dişi kediyi istemeyebilir.
Böyle bir durumda kavga edebilirler ve çiftleşme gerçekleşmez. Bu durumda, uygun kedi bulunana dek tekrar denemek gerekmektedir.

Kedilerin Gebe Olduğunu Nasıl Anlaşılır?
Eğer çiftleşme gerçekleştiyse, dişi kedinin gebelik durumuna dair belirtiler birkaç hafta içinde kendini gösterecektir.

Bu belirtiler şu şekildedir:

Daha fazla mama tüketir ve kilo alırlar.
Daha fazla uyuma eğiliminde olurlar.
Memeleri şişer ve kırmızılaşır.
Kızgınlık hali sona erer.
Kediler Kızgınlık Dönemini Nasıl Daha Kolay Geçirebilir?
Kediniz kızgınlık kedilerin çiftleşmesi dönemine girdiyse ve çiftleştirmek istemiyorsanız, bu dönem boyunca huzursuz olacaktır. Ancak veteriner hekim kontrolünde çeşitli sakinleştirici ilaçlar vererek kedinizin bu dönemi daha kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Öte yandan, kedilerinizle mümkün olduğunca çok oynayarak, onların enerjilerini bir nebze de olsa atmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bunların geçici bir yöntem olduğunu unutmamak gerekir.

Kalıcı bir yöntem için kedinizi kısırlaştırmanız daha uygun olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular