Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedinizden Uzak Tutmanız Gereken 8 Yiyecek

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,071
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Evcil dostlarımızın bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu başlıkları arasında ‘beslenme alışkanlıkları’ yer alıyor. En sevilen pet dostlarımızdan olan kediler, zaman zaman insanların yedikleri yiyeceklere bir hayli merak salarak, sağlıksız besinler tüketebiliyorlar. Sizler de bazı durumlarda, farkında olmadan kedilerin yememesi gereken şeyleri ikram ediyor olabilirsiniz. Bu durumun sonucunda ise, ne yazık ki evcil dostlarımızın hazımsızlık ve mide sorunlarıyla da karşılaşma ihtimalleri oldukça yüksek oluyor. Bu nedenle, pet sahibi olan kişilerin oldukça titiz davranması gerekiyor. Pet sahipleri olarak, evcil dostlarımızın sağlığı ve huzuru için onların yememesi gereken şeyleri gelin birlikte inceleyelim.

Kediler için Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Kediler doğası gereği meraklı bir yapıya sahip oldukları için, sizin tüketmiş olduğunuz birçok şeyi koklayarak tadına bakmak isteyebilirler. Bu durumda oldukça dikkatli davranmakta fayda vardır. Pet dostlarımıza nasıl bir etkisi olacağını bilmediğiniz her yiyecek, onlarda ciddi hastalıklara yol açabilir. Kediler, yememesi gereken şeyleri yedikleri zaman sindiremedikleri gibi gıda alerjisi de ortaya çıkarabilirler. Kedilerin yememesi gereken yiyecekleri 8 başlıkta inceledik.

  • Tuzlu ve Baharatlı Gıdalar: Kediler her ne kadar tuzlu besinleri sevseler de bu durum, onlar için pek de sağlıklı sayılmıyor. Bu sebeple pet dostlarımızı tuzdan ve baharattan olabildiğince uzak tutmalıyız. Çünkü tuz vücutlarındaki suyu tutarak, böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Baharat da aynı şekilde ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Tuz ve baharat içeren çerezlerde evcil dostlarımız için kötü olur.
  • Sebze, Meyve ve Tahıllar: Etobur canlılar olan kediler, proteine ihtiyaç duyarlar. Pet dostlarımız tahılları, meyve ve sebzeleri sindirebilecek bir sindirim sistemine sahip değildirler. Bu tür besinleri ancak kuru mamalar vasıtasıyla almaları daha sağlıklı bir yol olur.
  • Lezzetiyle Onları Baştan Çıkaran Sakatatlar: Pet dostlarımıza tuz ve baharat içermeyen, ciğer (oranına dikkat edilmeli) gibi sakatatları haşlama veya ızgara olarak vermeniz durumunda bir sakınca görülmemekte fakat bu besinleriyağda pişirmemiş olmanız gerekiyor. Buradaki en önemli husus sucuk, sosis vb. hazır gıdaları evcil dostlarımıza asla vermemelisiniz.
  • Çiğ Gıda Tüketimlerine Dikkat: Önemli bir protein kaynağı olan yumurta, eğer kediler tarafından çiğ tüketilirse ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Çiğ yumurta yiyen kedilerde gıda zehirlenmesi ve gıda alerjisi sık biçimde rastlanmakta ve deri problemleri de görülmekte. Eğer pet dostlarımıza yumurta vermek istiyorsak, haşlanan yumurtadan az miktarlarda tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Evcil dostlarımızın, çiğ et ve çiğ balık tüketimi de son derece zararlı sonuçlar doğurur. Çiğ halde tüketilen balık ve et bakteriye sebep olarak sindirim sistemi ve bağırsakları da zararlı etkilere maruz bırakabiliyor.
  • En Tatlı Tehlike Şekerli Gıdalar: Kediler şekerin tadını alamazlar, bu yüzden yeme esnasında şekerli gıdaları ayırt edemedikleri için rahatsız da olmazlar. Bu durum, kimi zaman aşırı tüketime yol açabilir. Şeker kedilerde obezite, görme bozuklukları, şeker hastalığı vb. hastalıklara sebebiyet verir.
  • Soğan ve Sarımsak İkilisinden Uzak Tutulmalı: Soğan ve sarımsak içeren gıdaları evcil dostlarımıza vermemeniz gerekiyor. Çünkü soğan ve sarımsak tüketimi, pet dostlarımızın mide ve bağırsaklarına zarar verebileceği gibi kansızlığa ve zehirlenmeye de neden oluyor.
  • En Doğru Bilinen Yanlış, Süt ve Süt Ürünleri: En çok bilinenin aksine süt, evcil dostlarımız için uygun bir gıda değil bu yüzden inek sütü anne sütünden farklı olduğu için de kedilerinizin sadece annelerinin sütünü içmeleri daha doğru olur, çünkü kediler sütü sindiremezler. Sütün içerisinde bulunan laktoz ishale yol açar. Fakat dikkatli ve sınırlı miktarlarda yoğurt tüketmeleri sağlanabilir.
  • Ödül Mamaları: Kedilerin yememesi gereken şeyler arasında en son sırada yaş mama ve ödül maması yer alıyor. Her iki mamanın içerisinde de tuz ve şeker bulunuyor; bu da onlar için aslında bir nevi abur cubur demek. Bu nedenle, pet dostlarımız bunları mümkün olduğunca az miktarlarda tüketmeli. Her ay iki veya üç kez verilmesi yeterli olacaktır. Pet dostlarınız için en doğru seçimin kuru kedi mamaların olduğunu unutmamalısınız.
Pet Dostlarımızın Sağlığı için…

Kediler, her ne kadar bazı ağrı ve hastalıklara karşı dirençli olsalar da mideleri hassastır ve alerjiye açık bünyeleri vardır. Bu sebeple, kedilerin yememesi gereken şeylere dikkat etmek de son derece önemlidir. Eğer siz de evcil dostlarımızla ilgili yeni bilgiler öğrenmek istiyor ve daha bilinçli pet sahibi olmayı düşünüyorsanız, Petify dünyasına adım atarak aradığınız bilgilere kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz..
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular