Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kındıra kamışçını

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Bıyıklı kamışçına çok benzer. Bıyıklıdan daha mat kahve üst kısımları (bıyıklıda kızıl-kahve); gözün arkasına doğru aynı kalınlıkta devam eden krem rengi kaşı (bıyıklıda arkaya doğru genişleten bembeyaz kaş), koyu renkli tepesini ortadan ikiye ayıran açık renkli şeritle (bıyıklıda tepe tamamen siyahtır) rahat ayırdedilir. Ayrıca primerleri bıyıklıdan belirgin şekilde uzundur. Sırtı yumuşak çizgili,kuyruğu kahverengi ve uzundur. Eşler birbirinin aynıdır. Bacakları da pembemsi kahvedir (bıyıklıda siyah).


Habitatı
Bataklık, sazlık, kamış yatağı, çalılıklı nehir yatağı ve kanal kıyısı gibi çok çeşitli sulak alanlarda bulunur. Bazen sudan uzak çalılık alanlarda veya ekinlerin içinde ürer. Yüksek arazide genellikle de suya yakın alanlarda ürer.
Yayılışı
Diğer kamışçınlardan daha yaygın olup kuzeyde arktik sınırdan güneyde Akdeniz havzasının kuzeyine kadar bulunur. Doğuda Rusyanın batısını geçmez. Diğer türlere göre daha sert iklimlere adapte olmuştur. Yurdumuzda üreme döneminde hemen tüm sulakalanlarda, göç sırasında ise her yerde
görülebilir.
Beslenme
Temelde böcekle beslenmekle birlikte üreme dönemi dışında su bitkilerininde tüketir. Genelde saz ve kındıra yataklarında, bazan tarlalarda da beslenir.
Biyolojisi
Genelde Nisan ortası-Temmuz ortası arasında ürer. Yuvasını çok çeşitli kısa çalılık ve bitkilere; bazan yer hizasına, bazan da 50cm. kadar yükseğe kurar. Yuva genelde bitkisel materyalden, kındıra, dal ve yapraklardan, ek olarak örümcek ağından da yapılan çanak şeklindedir.
Göçü
Avrupada ve yurdumuzda tamamen yaz göçmenidir. Akdeniz havzasının kuzeyinden kuzeydeki tundralara kadar her yerde ürer. Kışı Afrikada Sahra çölünün güneyinden Güney Afrikaya kadar olan bölgede geçirir.
Popülasyonu
Kuzey ve Doğu Avrupada 2 milyonun üzerinde üreyen çift oldğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Üreme dönemi dışında, bıyıklı kamişçın kadar olmasa bile saklanan bir kuştur. Açıkta seyrek olarak gözlenir. Genellikle huzursuzdur, sürekli hareket halindedir. Saz diplerinde beslenir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular