Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kır incirkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Alt kısmında çizgilerin olmaması,iriliği, orta kanat örtülerindeki belirgin siyah tüyler ve geniş kaş çizgisi diğer incirkuşlarından ayırdedilmesi için en belirgin özellikleridir. Erginlerin baş,
ense ve sırt kısımları gri kahverengi üzerine açık renk çizgilidir. Göz pınarından koyu renk ince çizgiler göze ve yanağa doğru uzar. Kuyruk sokumu gri ve kuyruk tüyleri kahverengidir. Bacakları açık sarı-kahve renkdedir. Arka tırnak, parmağın yarısı kadardır. Kış tüyleriyle diğer
incikuşlarından ayrımı zorlaşabilir. Uzun ve oldukça ince gagası ve bacakları da dikkat çekici özelliklerindendir. Gençlerinin göğsü çizgiili olup daha çok mahmuzlu incirkuşuna benzerler ama zayıftırlar ve gaga ile göz arasında çok belirgin koyu bir çizgi bulunur.


Habitatı
Taşlık, kurak ve boş arazilerde, yüksek veya sık çalılıkların olduğu bölgelerde,kum ve çakıllıklarda, steplerde bulunurlar. Genellikle güneşli alçak irtifa arazileri tercih etseler de 2500 metreye kadar görülebilirler.

Yayılışı
Ülkemizin her tarafında 2000 metre irtifaya kadar yaz göçmeni olarak rastlansa da, kışladıkları da gözlemlenmiştir.Dünyada Güney ve Doğu Avrupa’da, Fransa ve hatta İsveç ve Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde de rastlanır. En yoğun bulundukları bölgeler Macaristan, Bulgaristan, İspanya ve ülkemizde Büyük Menderes
Deltasıdır.
Beslenme
Diğer incirkuşları gibi böcekcil bir türdür. Genellikle yerde beslenir. Sinekleri koşarak yakalar ve durup gözlemeye devam eder. Nadiren sıçrayarak veya uçarak kısa takibe girebilir.
Biyolojisi
Üreme bölgeleri kurak açık alanlardır. Yuvayı yere açılan bir çukuru yosunlarla kaplayarak yapar, kuru yaprak ve çöplerle gizlerler. Yuvanın çoğu erkek tarafından inşa edilir. Yuvanın açık kısmı genellikle doğu veya kuzeye bakar.Yumurtalar beyaz, sarımtırak ve bazen grimsi tonlarda, üzerleri yoğun bir şekilde koyu renk noktalıdır. Kuluçkaya yalnız dişi kuş yatar.

Göçü
Genellikle göçmen bir türdür. Üreme bölgesinde kışlama sadece ülkemizde ve Akdeniz bölgesindeki güney komşularımızda görülür. Bat ırk Afrika ve Arabistan'da, doğu ırkları ise Afganistan'ın güneyi ve Hindistan'da kışlar.

Popülasyonu
Avrupa’da üreme döneminde 2.1 ila 3.9 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir
Davranışları
Uçuşu güçlü ve düz bir çizgidedir. Yere konmak istediğinde kanatlarını kapayıp hızla alçalır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular