Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri:
Kısırlaştırılmış olan yavru köpekler daha mutlu ve daha sağlıklı büyür
Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir. Ayrıca rahim enfeksiyonu olasılığını da azaltmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, planlanmayan gebelikle bağlantılı riskleri de önlemektedir. Bazı veteriner hekimler, dişileri ilk mevsimlerinden önce kısırlaştırmayı tercih etmekte, bazı hekimler de buna karşı çıkmaktadır; bu nedenle, zamanlama konusunda veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

Yavru köpeğiniz erkekse, kısırlaştırmanın testis tümörlerini önleyeceğini ve prostat sorunlarını önleyebileceğini bilmelisiniz. Ayrıca, kalıcı tümör ve fıtık olasılığını da azaltmaktadır.

Size sağladığı yararlar
Yavru köpeğinizi kısırlaştırmanın size ve ailenize sağladığı açık yararlar, hiçbir zaman istenmeyen yavrularla uğraşmak zorunda kalmayacak olmanızdır. Ancak başka avantajları da vardır. Yaşamının erken döneminde kısırlaştırılan erkekler daha az saldırgandır, kızgınlık döneminde dişiler yüzünden daha az uzaklaşırlar, bölgelerini idrarla belirleme olasılıkları ve muhtemelen mobilyalara ya da bacaklarınıza tırmanma olasılıkları daha düşüktür.

Dişi bir yavru köpeğin kısırlaştırılması, bahçenizde kamp kuran başıboş erkekleri durduracak ve dişi köpeğin dolaşma isteğini azaltacaktır.

Kısırlaştırma konusunda sizi endişelendirebilecek faktörler
Kısırlaştırmayı destekleyen tüm bu güçlü kanıtlara karşın, bazı kaygılarınız da olabilir. Dilerseniz, sık görülen birkaç endişeyi gözden geçirelim:

Operasyon geçiren yavru köpeğinizle ilgili endişeler
Yavru köpeğinin bir operasyon geçirmesini hiç kimse hafife almaz; ancak kısırlaştırmanın, istatistiksel olarak son derece güvenli olan rutin bir prosedür olduğunu bilmeniz önemlidir. Tıbbi açıdan sağladığı yararlar, tüm riskleri aşmaktadır.

Yavru köpeğim şişmanlayacak mı?
Yavru köpeğinizin mutlaka kilo alması gibi zorunlu bir durum söz konusu değildir. Yalnızca ona verdiğiniz mama miktarını aktivite düzeyine uygun olarak ayarlamayı unutmayın. Veya bir yaşına geldiğinde, mamasını Hill’s™ Science Plan™ Light gibi düşük kalorili bir mama ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yavru köpeğimin kişiliği değişecek
Yalnızca daha iyi yönde! Daha az saldırgan olacak, başıboş dolaşma ve idrar püskürtme (idrarla bölgesini belirleme) olasılığı azalacaktır.

Neleri içerir?
Gerçekleştirilecek olan bu prosedür için, evcil hayvanınıza genel anestezi uygulanması gerekecektir.

Erkekler için, operasyon her iki testisin çıkarılmasını; dişilerde ise, rahim ve yumurtalıkların ya da yalnızca yumurtalıkların çıkarılmasını içermektedir.

Normal olarak veteriner hekiminiz, girişimden önceki on iki saat boyunca yavru köpeğinize yiyecek ya da su vermemenizi isteyecektir.

Muhtemelen yavru köpeğinizi aynı gün eve götürebileceksiniz; ancak uyuşukluğu çok fazlaysa, biraz daha uzun bir süre kalması gerekebilir.

Veteriner hekiminiz, akşamları yavru köpeğinize hafif bir mama vermenizi önerecektir ve böyle bir mama verebilir.

Yavru köpeğiniz eve döndüğünde birkaç gün dinlenmeye ve daha fazla sevgi ve ilginize ihtiyaç duyacaktır. Etrafta zıplamasına ya da dikişlerini ısırmasına izin vermemelisiniz. Tüm egzersizi 'yalnızca hafif bir egzersiz' olmalı ve sizin eşliğinizde gerçekleşmelidir. Veteriner hekiminiz, onun bakımı konusunda size daha fazla tavsiyede bulunacak ve girişim sonrası kontrol için yavru köpeğinizi ne zaman getirmeniz gerektiği konusunda bilgi verecektir. Genellikle, dikişlerin kontrolü ve gerekiyorsa çıkarılması için girişimden 10 gün sonra gitmeniz istenecektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular