Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kıyı balıkçılı kuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
İnce yapılı, orta boylu beyaz veya koyu renklerde olan bir balıkçıldır. Üreme döneminde başında, göğsünde ve sırtından uzanan süs tüyleri bulunur. Küçük Ak Balıkçıldan biraz daha büyük ve güçlü yapılıdır, boynu genelde daha kalındır. E.g. gularis, E.g. schistacea’dan daha küçüktür ve yapı olarak biraz daha Küçük Ak Balıkçıla benzer. Tibiası uzun, tarsusu görece kısadır. Küçük Ak Balıkçıldan daha uzun ve kalın bir gagaya sahiptir. Gaga sırtı (kulmen) kıvrıktır, kıvrımın derecesi gaga ucuna doğru artar; sonuç olarak gagası Küçük Akınkinden daha küt uçlu gözükür. E.g. schistacea alttüründe kur dışı dönemde gaga açık gri-sarı veya yeşilimsidir, yalnızca ucu daha koyudur. Kur döneminde daha canlı kırmızı tonlar görülebilir. E.g. gularis’te ise hem gaga biraz daha zayıf ve daha az kıvrıktır, hem de daha koyudur. Üreme döneminde erişkinlerin bacakların üst kısmı siyah, ayakları ile bacaklarının alt kısımları ise sarıdır; kur döneminde bu renkler daha canlı turuncu veya kırmızıya döner. Gözleri donuk gri veya sarımsı-gridir. Kur döneminde göz pınarları pembemsi bir renk alır. Erişkin koyu don grimsi-siyahtan daha açık kömür grisine kadar değişen renklerde bulunur. Çoğu bireyde gıdı ve boğaz bölgesi beyazdır. Ayrıca kanadın hücum hattı ve kanat üstünde değişken miktarlarda beyazlık bulunabilir. Açık don ise tamamen beyazdır, yalnızca primer ve primer örtücülerinin uçlarında koyu renklenme bulunabilir. İki don arasında ara formdaki bireylere de rastlanabilir. Beyaz don schistacea alttüründe bireylerin yaklaşık %50’sini oluşturur (hatta İsrail’de %80), gularis alttüründe ise nadirdir. Genç koyu don daha mat ve soluk mavimsi gridir. Beyaz don ise kirli beyaz veya açık gridir. Ergen koyu donlarda koyu renkli erişkin tüyleri daha açık genç tüyleriyle kontrast yapar.

Yayılışı
E.g. gularis Batı Afrika’da Moritanya’dan Gabon’a kadarki kıyı şeridinde bulunur. E.g. schistacea Doğu Afrika kıyılarından Kızıldeniz ve Basra Körfezi boyunca batı, güney ve güneydoğu Hindistan’da bulunur, kışın Sri Lanka’da da görülür.

Biyolojisi
E.g. gularis Nisandan Temmuz/Ekim aylarına kadar ürer, schistacea’da ise bu dönem Şubattan Ekime uzanır. Küçük Ak Balıkçılın aksine koloniler halinde üremez, çiftler tek başına veya sadece bu türden oluşan daha küçük (<100 yuva) koloniler halinde ürer. Kayalıklar, mangrovlar (Avicennia) ve çeşitli çalılarda (Arthrocnemum, Seidlitzia, Euphorbia) yuva yapar. Açıktaki bir dubada yuvaladığı da görülmüştür. Yuva yapımında iki cins de rol oynar ama çoğu malzemeyi erkek getirir. Yuva genelde sopalardan ve yosunlardan oluşur. Çapı 300-350mm, yüksekliği 100-150mm’dir. Kuşlar bazen eski yuvanın üstüne yeni bir yuva yapabilir. Dönemde tek kuluçkaya yatar, 1-7 yumurta bulunur, yumurtalar yeşilimsi mavidir. Kuluçka süresi 26-28 gündür. Kuluçkaya yatma 2. veya 3. yumurta geldiğinde başlar, iki cins de yatar. Yavrular 40-45 günde tüylenir fakat yuvadan 30 günlükken ayrılabilirler.
Göçü
Büyük oranda yerleşiktir, yalnızca dağılma hareketleri gösterir. Gabon’daki kayıtların kaynağı Gine Körfezi’ndeki kuşlar olabilir. E.g. schistacea Zambiya’da kaydedilmiştir. İsrail’in Akdeniz kıyısında seyrektir. Batı Palearktik’te rastlantısal olarak Kap Verde, Asor ve Kanarya Adaları, Fas, İspanya, Fransa, İtalya, Macaristan, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’de kaydedilmiştir. Daha sıra dışı olarak Maldivler, Kanada, ABD, Porto Riko, Barbados, Trinidad & Tobago, Guyana ve Brezilya’dan da kayıtları mevcuttur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular