Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kıyı çamurçulluğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir çulluk türüdür. Göreli olarak kısa bacaklı bir türdür. Gaga-kuyruk uzunluğu, 37-41 cm, kanat açıklığı . Erkekler, dişilerden daha küçüktür ama; boyutları bazı bölgesel değişmeler gösterir. Erişkinin, mavi-gri bacakları ve çok uzun koyu, hafif yukarı doğru kıvrılmış ve pembe uçlu bir gagası vardır.
Uçuşta, beyaz kanat astarları ile siyah kenarlarla Limosa haemasticadan ayrılabilirler.

Batıdan doğuya doğru listelenmiş 3 alt türü vardır:

Limosa lapponica lapponica (Linnaeus, 1758). En küçük alt tür. Erkekleri yaklaşık 360 g, dişileri ise 450 gdır.
Limosa lapponica menzbieri (Portenko, 1936). Ortanca alt tür.
Limosa lapponica baueri (Naumann, 1836). En büyük alt tür.


Habitatı
Habitatları, arktik Avrupa, Asya ve batı Alaska'nın açık tundralarıdır.

Beslenme
Uzun göç yolu nedeni ile sulak alanlarda gerekli enerjiyi sağlayacak kadar uzun süre ve yoğun beslendikleri tespit edilmiştir. Deniz kıyıları ve sulak alanlarda Küçük kabuklular, solucanlar, yumuşakçalarlar ve kurtçuklarla beslenirler.
Çamurlu arazilerde veya bataklıklarda yiyecek araştırırlar. Kısa bitkiler arasında gördükleri böcekleri yiyebilirler. Çoğunlukla, böcekler ve kabukluları yerler ama su bitkilerinin parçalarını da yiyebilirler
Biyolojisi
Poyrazkuşlarından (Oystercatcher) daha küçük bedene sahiptir. Uzun siyah ince bacakları vardır, gagaları uzun, daha küçük ve yukarı doğrudur. Genellikle 4 adet yumurta yumurtlarlar. Yumurtaları yeşilimtrak kahverengi ile koyu kahve renge sahiptir. Yumurtaları büyüktür. Genellikle kısa bitki ve otlar arasında yuva yaparlar ve 3-6 yumurta yumurtlarlar.
Sibiryanın kuzeydoğusu ve alaska kıyılarında kuluçkaya yatarlar.
Göçü
Ülkemiz üzerinden geçen göç bilgisi konusunda henüz bir bilgi oluşturulmamıştır ancak 2006-2007 yılları arasında bu kuşlarla ilgili Alaska Science Center tarafından yapılan bir bilimsel çalışmayı buraya eklemek yararlı olacaktır.
Kıyı çamurçulluğu Alaska kıyılarında yumurtlayıp kuluçkaya yatmaktadırlar. Asyanın doğu sahillerini izleyerek Eylül ayı başlarında Yeni Zelanda ve Avustralya'ya ulaşıyorlar. Bu çalışma sırasında 15 kuş uydu takip sistemli markalama yapılmış ve 6 tanesi Miranda sulaklığında tespit edilmiştir. Martın sonlarına doğru Avustralya ve Yeni Zelanda kıyılarından kuzeye göçe başlayarak Mayısın ilk günlerinde yumurtlamak için yeniden Alaska kıyılarında olmaktadır.
Yine İngiliz araştırmacılar İzlanda, İskoçya ve Norveç sahillerinde yumurtladıklarını, Avrupanın batı kıyılarını izleyerek Afrika'nın sulak alanlarına göçtüklerini belirtiyorlar.
Kıyı çamur çullukları, hiç durmadan ve beslenme yapmadan dünyanın en uzun uçuşlarını gerçekleştirirler. 13 bin 660 km uçtukları belgelenmiştir. Alaska'dan Yeni Zellandaya göç ettikleri belirlenmiştir.
Popülasyonu
Avrasya, Alaska. Kışları Orta ve kuzey doğu Avrupa, Avrasya , Afrika, Avustralya.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular