Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kızıldeniz martısı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Arap martısından daha küçük ve ince yapılıdır.
Erişkinin başı ve boğazı siyah, gözü koyu renklidir, beyaz göz halkası göze çarpar.
Göğsü açık renkli, sırtı koyu gri, ayakları sarıdır. Gagası uzun, ince, kırmızı, gaga ucu siyahtır.
Genci bireyleri, çikolata kahverengisi baş, boyun ve göğüs, kahverengi, genişçe soluk saçaklı, üst tüylere ve üst kanatlara tüyler, siyah kuyruk, siyah gaga. İlk kış boyunca başlarında, göğsünde ve üst kısımlarında daha gri tüyler görülür; ikinci kış tüyleri yetişkine daha yakındır ve gagası kızıl kahverengidir olarak gözlenir.Habitatı
Başlıca yaşam alanları deniz kıyılarıdır. Genellikle denizde beslenir , ancak bazıları çöplüklerde ve limanlarda leşçil olarak beslenir. Üremeleri kaya ve kum düzlükleri olan yerleri tercih ederler. Kıyıdaki kayalık yüzeylerde, mercan resifleri, iskele ve balıkçı gemilerinde tüneklerler.
Yayılışı
Ürdün, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan, Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Yemen ve Kenya'da yaygındır. Vagrant popülasyonları Maldivler, Hindistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Yunanistan'da bulunmaktadır.
Genel olarak yaşam alanları Kızıldeniz ve Aden körfeziyle sınırlıdır. Doğu Akdeniz'de rastlantısal konuktur.
Mısır'da üreme, Haziran - Ağustos aylarında Eylül ayına kadar devam eder
Beslenme
Besinleri büyük ölçüde balıktan oluşur, ancak aynı zamanda kabuklular, yumuşakçalar, annelidler(solucanlar) ve hayvan leşleri de içerir. Nitraria retusa gibi meyve ve bitkilerle de beslenir.
Biyolojisi
Arabistan Martısı ile yakından ilişkilidir ve aynı bölgede meydana gelir; Arabistan Martısı'dan biraz daha küçük boyutta ve yetişkin tüylerinde, tamamen siyah başlık ve önlükte, koyu gri üst kısımlarda, tamamen koyu gagalı (iki tonlu Arabistan Martısı gagasının aksine siyah uçlu koyu kırmızı) ve dikkat çekicidir. beyaz göz halkası. İpuçları Genellikle Kızıldeniz'deki balıkçı limanları çevresinde Arabistan Martısı ve diğer martılar ile ilişkilidir.
Göçü
Mısır'da (özellikle Süveyş Körfezi ağzındaki adalarda), Sudan , Eritre , Cibuti , Suudi Arabistan , Yemen ve Kızıldeniz Körfezi'ndeki kıyı adaları ve adacıklarında koloni halinde ürer. Somali'de kışlayan kuşlar, üreme aralığı boyunca dağılır.
Popülasyonu
Dünya üzerinde 12.000-13.000 üreyen çift (36.000-39.000 birey) olduğu tahmin etmektedir.
Davranışları
Genellikle küçük gruplar halinde bulunur, ancak bazen yem için yüzlerce hatta binlerce sürüleri oluştururlar. Genelde gümüş martı ve karabaş martı gibi davranışsal özellilere sahiptirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular