Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kızılgerdanlı dalgıç

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,075
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
En narin ve küçük yapılı dalgıçtır. Yüzerken başı hafif bir açıyla yukarıya doğru kalkıktır.Üreme giysisi dışında dalgıçlar içerinde en beyaz yüzlü olanıdır.Tepesi ve boyun arkası açık gridir.Sırtında beyaz ince çizgiler gözlemlenir.Burun delikleri dalmak için bir adaptasyon olarak dardır ve uzamıştır.
Uçuşta karagerdanlı dalgıçtan daha hızlı kanat çırpar ve ayakları kuyruk ucunu aşmaz.Uçuş sesi hızlıca tekrarlanan gaklamadan ibarettir....

Habitatı
Üreme zamanı dışında korunaklı kıyı sularında, bazen göllerde ve nehirlerde görülür. Karada oldukça hantaldır ve karaya çoğunlukla üreme amacıyla çıkar.
Yayılışı
Kuzey Amerika,grönland,İslanda,İskandinavya,ve Rusyanın kuzeyinde ürer.
Beslenme
Balıklar,midye,istiridye ve kısmen bitkilerle beslenir. 7,5 metreye kadar dalarak avlanabilir. 60 ile 90 saniye arasında su altında kalabilirler.
Biyolojisi
Yuvasını tundra veya ormanda küçük balıksız göllerin yanında yapar. Küçük göllerde yalnız yuvalanırken daha büyük göllerde birbirine bir kaç metre yakın seyrek gruplar halinde yuvalanabilir. Beslenmeseni daha büyük göller veya deniz sahillerine gidip gelerek yapar. Yuva için sabit su seviyesi gereklidir. Üreme için dalgalanan ve sık alçalıp-yükselen sulardan kaçınırlar. İki tip yuva yaparlar. Birincisi; ot ve yosunlarla zemine yapılan yuvalardır. Diğeri ise çok sığ suda sucul vejetasyon kullanılarak bunun üstüne yapılır. Yavru yumurtadan çıktıktan 12 ile 24 saat arasında yüzme yeteneğini kazanarak yuvayı terk eder. 2-3 yaşında üreme olgunluğuna erişir..
Göçü
Üreme bölgelerini eylül ekim aylarında terk ederler. Kışı büyük göller veya deniz kıyılarında geçirir ,genellikle tek bazen birkaç birey bir arada bulunur, nisan haziran aylarında üreme bölgelerine döner.
Popülasyonu
Avrupa popülasyonu 70-80 yılları arasında büyük oranda azalmıştır Avrupa üreme popülasyonu 92 000 civarındadır. İngilterede üreyen 1000-1600 arası çift ve yine ingilterede kışlayan 17 000 civarında birey vardır.
Davranışları
Karada kısa bacaklarına rağmen,uzak mesafelere gidebilirler. Üreme döneminde rahatsız edilirlersese,kendine başka bir yuva yeri seçer ve yavruları ile birlikte bu yeni yuvaya yerleşirler. Diğer Denizdalgıçlarından farklı olarak geniş kanat yapısı sayesinde suyun üzerinden büyük bir hızla kalkabilirler.Reprodoksyon süresinden sonra ,yeni beslenme alanları bulmak üzere kıyılara doğru hareket ederek,büyük kümeler halinde toplanırlar. Denizdalgıçları bazen ,bir sonuca varmasa da diğer kuşlara karşı agresif hareketlerde bulunabilir. Kızıl gerdanlı dalgıçlar zamanlarının büyük bölümünü tüylerini temizleyerek geçirirler ve değişik banyo teknikleri geliştirirler,taklalar atarlar,çılgın gibi kanat çırparlar,suya dalarlar,devrilirler,vs.Kızıl gerdanlı dalgıçlar su üzerinde uyurlar,ancak reprodoksyon süresinde karada da uyudukları görülür.İyi bir yüzücü ve dalıcı olarak, sudaki hayata çok iyi uyum sağlamış oldukları görülür.Yalnızca penguenler (Spheniscidae) ,onlardan daha iyi dalıcıdırlar. 10m derinlikte,birkaç yüz metre ileriye 90 sn gibi bir sürede gidebilirler. Daha sığ sularda da avlandığı görülebilir.Kızıl gerdanlı dalgıçlar özellikle suyun altında takip ettikler ve gagaları ile deldikleri balıklarla (Pisces) beslenirler.
Kızılgerdanlı dalgıçlar doğada ,uygun şartlar altında 24 yıl yaşayabiliriler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Tweety Diğer Kanatlı hayvanlar 0 274
Garfield Diğer Kanatlı hayvanlar 0 377

Benzer konular