Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kızılgerdanlı incirkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Çayır incirkuşuna benzerse de, biraz daha yapılı ve kısa kuyrukludur. Erişkini suratı, kaşı, boğazı ve göğüs üstünün kirli veya parlak pembe ya da kırmızı olmasıyla oldukça rahatça tanınır. Bu renk, sonbahar ve kışın kalabilir, bazı dişilerde ise beje dönüşür. İlk sonbaharda çayır incirkuşuna çok benzer ve en iyi sesiyle ondan ayrılır, ayrıca kuyruk sokumu da çizgili, göğsü, böğrü krem rengi ve beyazımsıdır. Böğründeki çoğunlukla bulunan 2-3 çizgi kesintisiz ve devamlıdır. Daha kalın gıdı çizgisi boyun yanında geniş üçgenimsi siyah beneğe bağlanır. Üst tarafı daha canlı kahverengi, üstündeki çizgiler daha kalın ve siyah, araları krem rengi beyazımsıdır. Uçuşu daha ok ağaç incirkuşuna benzer.


Habitatı
Kızılgerdanlı incirkuşu, bataklık otlaklarında ve tundrada ve genellikle cüce söğüt ve çalıların yetiştiği tundranın nemli bölgelerinde ürer. Alaska'da tundrada, özellikle daha kuru kayalık alanlarda ve yuvaları korumak için höyüklerin bulunduğu sazlık tarlaların yakınında ürer.
Göç geçişi sırasında veya kışın, açık ekili alanlarda ve nadas tarlalarda, bataklıklarda, çamurluklarda ve suya yakın kısa çayırlarda görülür.
Yayılışı
Avrupa'nın ve Asya'nın kuzeyinden, Kuzey Alaska'ya kadar olan yerlerde bulunur. Uzun mesafeli olarak kışları Afrika'ya ya da güney ve doğu Asya'ya veya Amerika'nın batı kıylarına göç eder. Batı Avrupa'nın yerli kuşudur. Akdeniz’de kışın; diğer yerlerde (keza Akkaya’da) göçte görülür (göç yolu Doğu Anadolu’dan geçer). Kuzey Kutup Dairesi'nde, Fennoscandia Kuzeydoğu Rusya'ya ve batı Alaska'da ürer.
Sahra altı Afrika ve Güneydoğu Asya'da ve ABD'nin batı kıyısında kışlar.
Beslenme
Esas olarak tatarcıklar, turna sinekleri, sivrisinekler, böcekler, tırtıllar, küçük arılar, kelebekler ve diğer çeşitli türler gibi böceklerle beslenir. Aynı zamanda örümcekler, kırkayaklar, küçük salyangozlar, solucanlar ve ayrıca bitki tohumları ve diğer bitkileri de tüketir.
Biyolojisi
Üremesi Haziran veya Temmuz ayının başı ile ortası arasında, daha güneydeki bölgelerde ise Mayıs ayı sonundan itibaren gerçekleşir.
Dişi yuvayı bir höyüğün karşısına veya bir kayanın veya alçak bir bitki örtüsünün barınağına inşa eder. Genellikle, erkek yosun içinde sığ bir oyuk çizer ve daha sonra dişi, yosun ve düşen yapraklardan oluşan bir tabanın üzerine yapraklar ve saplarla fincan şeklindeki yuvayı inşa eder. İç kısım yumuşak otlarla ve bazen hayvan kılı ve tüyleriyle kaplıdır. Dişi 3-7 veya 5-6 gri veya küçük gri ve kahverengi lekeli devetüyü rengi yumurta bırakır. Bu dönemde erkek tarafından beslenerek 11-13 gün tek başına kuluçka yapar. Civcivler her iki ebeveyn tarafından beslenir. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 11-15 gün sonra yuvayı terk ederler.Popülasyonu
Kızılgerdanlı incirkuşu kendi aralığında çok yaygındır.
İlk tahminden sonra nüfusun 12.500.000 / 180.000.000 kişi olduğu tahmin edilmektedir ve şu anda tehdit altında olmadığı düşünülüyor.
Davranışları
Kızılgerdanlı incirkuşu, düşük bitki örtüsü de dahil olmak üzere avını yürüyerek ve gagalayarak yerde yem arar. Büyük avlar yutulmadan önce yere ezilir. Diğer pipetler gibi, hızlı yürürken yatay bir duruş benimser. Kuyruğu genellikle seğiriyor. Yetiştirme dışında küçük, seyrek gruplar halinde yiyecek arar.

Üreme mevsimi boyunca, erkek bazı incirkuşlarına özgü hava gösterilerini gerçekleştirir. Yüksek sesle şarkı söylerken kanatlarını kaldırarak alçalmadan önce 20 metre yüksekliğe kadar titreyen kanatlı eğik bir yörünge izleyerek tırmanıyor. Ayrıca yere düşmeden önce 50 metrelik bir mesafeden yatay bir uçuş uygulayarak da çırpınabilir. Bu uçuşlara şarkılar eşlik ediyor.
Başka bir ekran, dişinin önünde titreyen kanatları ve kuyruğu olan erkeği, boğazın renklerini göstermek için gagayı kaldırırken gösterir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular