Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeğimin havlamasını nasıl durdururum?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Köpeğinizin ses düzeyini kontrol altında tutmak, sorumlu davranan bir sahip olmanın önemli bir parçasıdır. Her şeyden önce, çok fazla havlama yalnızca sizin için değil, aynı şekilde komşularınız için de rahatsız edici olabilir.

Bütün bu gürültünün nedeni ne?

Sorunu çözmenin ilk adımı, köpeğinizin havlama nedenini öğrenmektir. Bazı köpekler, bir şey istediğini size anlatmak için havlayacaktır. Belki acıkmış, susamış olabilir ya da yalnızca oyun oynamak istiyordur.

Aşırı hale geldiğinde, dikkatini üzerinde toplayacak başka yollar öğretme zamanıdır - kapıyla ya da topla bekleme veya pati atma gibi.

Oyun zamanı

Pek çok köpek, başka köpekleri gördüğünde, onları oyun oynamaya davet etmek için havlayacaktır. Bu tamamen normaldir; ancak ne kadar havlamanın kabul edilebilir olduğuna ve oyun oynamak için sakinleşinceye değin ne kadar bekleneceğine karar vermek sizin elinizdedir.

Evde tek başına

Köpeğiniz tek başına kalırsa havlayabilir. Alışık olduğu insan seslerini sağlamak için, biraz müzik çalmayı ya da radyoyu açmayı deneyin. Dışarıda olduğunuz sırada onu meşgul etmek için uzun çalışma ve dikkat gerektiren bazı oyuncaklar da verebilirsiniz.

Endişeyi azaltmanın iyi bir yolu, köpeğinize yıkanmamış eski bir giysi ya da ailesinin kokusunu güçlü bir şekilde alacağı bir şey vermektir.

Evde olduğunuzda, köpeğinizle hoşuna gidecek hareketli bir oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı unutmayın. Sizi özlemiş olacaktır ve bağları yeniden kurmanın daha iyi bir yolu yoktur.

Nöbette

Bir köpeğin havlamasının en sık rastlanan nedenlerinden biri, uyarmak için havlamasıdır. Köpeğiniz eve birinin yaklaştığını görürse, size haber vermek için havlayacaktır. Sizi ekip lideri olarak gördüğünden, sizi incelemek isteyecektir.

Bazı köpekler uyarı sesi çıkarması için yetiştirilir ve bu, teşvik etmek isteyebileceğiniz bir davranıştır. Köpeğinizin, dikkatinizi çekmek için havlamasına izin verin; ancak davetsiz bir misafir olmadığından emin olduğunuzda onu susturun.

Bir sisteme bağlı kalın

Köpek eğitiminin her yönü için bir sisteminiz olması gereklidir. Köpekler rutin uygulamaya yanıt verir ve bu, başarı şansınızı büyük ölçüde arttıracaktır. Yavru köpeğinizle zaten itaat etme derslerine geçmiş olabilirsiniz; geçmediyseniz, o halde neden şimdi denemiyorsunuz? Yaşlı köpeklerin yeni numaralar öğrenmesi için hiçbir zaman geç değildir ve bunlar, köpeğinizin eğitiminde beceri kazanacağınız harika alanlardır.

Sus

Köpeğinize 'sus' komutunu öğretmenin bir yolu, her havladığında onu susturmak ya da dikkatini dağıtmaktır. Dikkatini çekmek için, bozuk para dolu bir kutu gibi yüksek ses çıkaran bir şey kullanın ve daha sonra kesin bir 'sus' komutu verin

Köpeğiniz havlamayı bıraktığında onu övün ve ödül verin. Havlamayı bırakmak istemediğinde hiçbir zaman bağırmayın; bu, anksiyeteye neden olabilir ve öğrenme sürecini baltalayabilir. Ayrıca, sizin çok bağırdığınızı düşünüyorsa, kolayca köpeğinizin kafasını karıştırabilirsiniz. Bağırmak, yalnızca havlama alışkanlığını güçlendirir.

Özetolarak

Eğitim, her zaman köpeğinizin davranışlarını düzeltmenin en iyi yoludur. Havlamanın aslında köpek olmanın normal bir parçası olduğunu unutmayın. Yalnızca aşırı hale geldiğinde ve karışıklığa neden olduğunda önlem almanız gereklidir.

Havlama devam ediyorsa, veteriner hekiminiz size ek olarak başka tavsiyelerde bulunabilecektir ve başka bazı teknikler de önerebilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular