Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.Köpeğinize banyo yaptırmak için en iyi yeri seçin. Küveti kullanmak çoğunlukla en kolayıdır; ancak çok küçük bir köpeğiniz varsa, bir leğen ya da lavabo kullanmak her ikiniz için de daha rahat olabilir. Köpeğinizin uzun tüyleri varsa, tüylerin gideri tıkaması konusunda dikkatli olun.


İlk olarak onu taramayı ya da fırçalamayı unutmayın. Bu işlem, kopmuş tüyleri uzaklaştırmanıza ve ıslandığında başa çıkılması daha güç olan dolaşmış tutamları açmanıza yardımcı olacaktır. Köpeklerin çoğu, daha fazla rahatlamalarına yardımcı olabilen bir ödül olarak gördükleri için fırlaçanmayı sever.


Bir önlük takın ya da eski giysiler giyin. Muhtemelen ıslanacaksınız!


Girip çıkarken hem sizin, hem de köpeğinizin kaymasını önlemek için, banyonuza kaymayan bir paspas koyun (özellikle büyük bir köpeğiniz varsa)
Küvete ya da lavaboya biraz sıcak su doldurun. Soğuk su köpekler için eğlenceli değildir (soğuk duş yaptığınızı hayal edin); ancak çok sıcak olmasını da istemezsiniz elbette.


Suyun derinliği köpeğinizin boyuna bağlıdır; ancak paniğe kapulmasına neden olabildiğinden, çok derin olmamasını sağlayın. Akan musluğun sesi de onu korkutabilir; bu nedenle küveti, köpeğinizi içeri sokmadan önce doldurun.


Köpeğinizi alıp, onu küvete yerleştirin. Muhtemelen hemen dışarıya çıkmaya çalışacaktir; ancak bunda ısrarcı olmalısınız.

Köpeğinize su dökmek için plastik bir kupa ya da sürahi kullanın (Köpeğiniz paniğe kapılmazsa, duş başlığı kullanabilirsiniz). Silkelenmeye çalışabilir ve su sıçratabilir (siz de dahil).


Evcil hayvan şampuanını ellerinize sürün ya da biraz sıcak suda çözünmesini sağlayarak köpeğinizin vücuduna dökün. Ardından, ellerinizi kullanarak hafif bir masajla şampuanı köpeğinizin tüylerine yedirin – şampuanın derisine kadar ulaşmasını sağlayın.
Gözlerine ya da kulaklarına şampuan kaçmasını önlemeye çalışın.
Sıcak su ile durulayın. Köpeğinizin tüylerinin tamamen şampuandan arınmasını sağlayın; aksi takdirde köpeğinizin derisinde kuruma gelişebilir.
Onu banyodan dışarı çıkarın –her ikinizin de kaymamasına dikkat edin – ve silkelenerek suyu üzerinden atmasına izin verin. Daha sonra onu hafifçe sıcak bir havluyla masaj yaparak kurutun (ya da ses nedeniyle paniğe kapılmazsa, bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz).
Uslu olduğu için köpeğinize bir ödül verin ve son olarak fırçalayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular