Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeğinizle oyun oynama

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Çok iyi beslenme ve sevgi dolu bir ev gibi oyun zamanı da, köpeğinizin refahı için zorunludur.

Ona egzersiz, uyarım, eğlence ve mükemmel bir etkileşim sağlar. Ve köpeğiniz uzun süre tek başına kalıyorsa, oyun zamanı özellikle önemlidir. Bazen köpekler sahiplerinden ayrı kalamazlar ve mutsuz olduklarında muhtemelen yıkıcı davranışlar gösterirler.

Bunun gerçekleşmesi durumunda, yokluğunuzu dengelemeye yardımcı olmak için köpeğinize bol bol ilgi gösterin.

Basit oyunlar

En basit oyunun köpeğiniz için nasıl bir eğlence deneyimi olabileceğine şaşıracaksınız. Yakalayıp getirmek, köpeklerin sevdiği oyunlardan biridir. Bir tenis topunu, bir frizbiyi, bir sopayı ya da doldurulmuş bir oyuncağı, özellikle de dikkat çekici sesler çıkaran bir oyuncağı yakalayıp getirmek onu eğlendirir. Belki sizin köpeğiniz bir futbol topunu yakalamaktan ve burnuyla topu geriye doğru itmeyi sevebilir. Ve belki de yalnızca sizi kovalamak isteyebilir.

Bu kovalama oyunu, köpeğinizin ırkına ve su ile kendini rahat hissetmesine bağlı olarak su ile de başarıya ulaşır.

Oyuncak olarak bir top kullanıyorsanız, boyutuna dikkat edin. Ağzında taşıyabileceği kadar küçük, ancak yutamayacağı kadar büyük olmasını sağlayın. Ayrıca sayılarını da, çok sevdiği birkaç oyuncakla sınırlı tutun. Çok fazla oyuncağı olması, sıklıkla hangisinin oyuncak olduğu, hangisinin olmadığı konusunda köpeklerin kafasını karıştırır.

Daha neşeli aktiviteler

Köpeğinizle bir problem çözme oyunu oynamayı denemek isteyebilirsiniz. Karton kutuya bir ödül bisküvisi koyun ve köpeğinizin onu bulmaya çalışmasını sağlayın. Başlangıçta, ödül bisküvisine kolayca ulaşmasına olanak sağlayan birkutu kullanın ve başarılı oldukça, daha karmaşık bir kutuya geçin. Elbette ki daha sonra toplamak için muhtemelen parçalanmış bir kutunun minik parçalarını bulacaksınız.

Köpekler saklambaç oynamaktan da zevk alır. Başlangıçta bu oyunu kolaylaştırın. Başka bir odaya bir ödül bisküvisi saklayın, ancak ortada bırakın. Köpeğinizi bu odaya bırakın. Ödül bisküvisini bulduğunda onu övün ve bir ödül verin. Oyunlar evin içinde ya da dışında oynanabilir.

Saçma sapan davranmaya aldırmıyorsanız, oynayabileceğiniz bir oyun var. Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde, köpeğinize mümkün olduğunca yaklaşın. Dirseklerinizi bükün, başınızı eğin ve en etkileyici havlamanızı gerçekleştirin. Köpeğiniz, başını yana yatıracak ve size garip garip bakacaktır. Tekrar havladığınızda, yanıt olarak oda havlayabilir. Birkaç adım koşun ve köpeğinize doğru geri dönün, çökün ve tekrar havlayın. Bunları tekrarlayın. Köpeğiniz durumu anlayacak ve bu iş bir oyun aktivitesine dönüşecektir.

Köpeğinizin oyun arkadaşı siz olmak zorunda değilsiniz. Sosyal bir köpek, başka köpeklerle bir araya gelerek oyun oynamaktan zevk alacaktır. Bu oyunlar güreş, coşkuluk, boş alanlarda koşma ve keşfetmeyi içerir.

Oyun zamanı için ipuçları

Yavru köpeğinizi ya da köpeğinizi bir süre için yalnız bırakırsanız, fazla enerjisini harcama şansı bulması için, yalnız kalmadan önce onunla birlikte yürüyüşe çıkın ya da oyun oynayın.
Eğitim, bir oyun olabilir. Köpeğinize, onu çağırdığınızda gelmeyi öğretebilirsiniz. Köpekler, oyun olarak görmeleri nedeniyle numaralar yapmayı öğrenirler.
Kişisel eşyalarınızı ya da ev eşyalarını oyuncak olarak kullanmayın. Köpekler, eski tenis ayakkabılarıyla, geçen hafta aldığınız yeni ayakkabılar arasındaki farkı ayırt edemez.
Oyun zamanı da dahil olmak üzere, köpeğinizin ihtiyaçlarına odaklanmak için çaba gösterin. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız, bir arkadaşınızdan ya da ailenizin bir üyesinden yardım isteyin.


İlginin ve oyun zamanının gücünü küçümsemeyin. Harekete geçmesi, fazla enerjisini yakmasına olanak sağlar ve sinirlerinin ve duygularının yatışmasına yardımcı olur. Elde ettiğiniz sonuç, mutlu, eğlenceyi seven bir köpek olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular