Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeklerin gök gürültüsü korkusu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Gök gürültüsü korkusu, köpeklerde sık görülen bir fobidir. Bu korku çoğunlukla saklanma, inilti, havlama, pençeleme ve hatta idrarını yapmayla kendini gösterir. Hiç kimse, gök gürültüsünde köpekleri korkutanın şeyin ne olduğundan tam olarak emin değildir. Bazı ırklarda, diğerlerine kıyasla daha sık görülmektedir.

Gök gürültüsüne duyulan endişenin tedavisi güçtür; ancak endişe durumu çoğunlukla ilerleyen yaşla birlikte giderek daha belirgin hale gelir. Bu nedenle tedavi edilmeye çalışılması önemlidir.

Gök gürültülü fırtınalardan korkan bir köpek, gök gürültüsü başlamadan çok önce endişeli davranışlar göstermeye başlayabilir. Evin çatısına yağan yağmur, çakan şimşeklerin parlaklığı ve hatta bir fırtınadan önce hava basıncının düşmesi, endişe dolu bir tepkiyi başlatmak için yeterli olabilir. Gök gürültüsünden korkan köpeklerde havai fişek korkusu da sık görülmektedir.

Azarlamayın ya da fazla üzerine düşmeyin

Bu fobinin üstesinden gelmeye çalışırken, sorunu ciddileştirebilmesi nedeniyle, endişeli olduğu için köpeğinizi azarlamamanız ya da çok fazla üstüne düşmemeniz önemlidir. Yalnızca gök gürültüsü ile korku arasında değil, aynı şekilde gök gürültüsü ile azarlama arasında da bağlantı kuracağından, azarlanan köpek daha fazla korkacak ve endişesi daha da artacaktır.

Köpeğinizin üstüne çok fazla düşmeniz ya da rahatlamaya çalışmanız da tavsiye edilmemektedir; çünkü bu, köpeğinize onun gösterdiği endişeli davranışı onayladığınızı ve bundan hoşlandığınızı gösterir.

Güvenlik ve ses

Gök gürültüsünden korkan bir köpek için ilk yapmanız gereken şeylerden biri, ona fırtına sırasında gidebileceği güvenli bir yer sağlamaktır. Köpek taşıma çantaları (köpekleri taşımak için kullanılan), bir yatağın ya da koltuğun altı, köpeklerin sık olarak seçtikleri saklanma yerleridir. Köpeğiniz, koruma altında olduğunu hissettiği ve onu korkutan sesi boğduğu için bu sığınakları seçer. Köpeğiniz hala bir yer seçmemişse, ona bir yer gösterin. Bir fırtına sırasında gösterdiğiniz yere gitmeye teşvik etmek için, oraya birkaç ödül bisküvisi bırakmanız gerekebilir.

Köpeğinize fırtına sırasında gideceği güvenli bir sığınak sağlamanız bazı anksiyete belirtileri için yardımcı olabilir, ancak sorunun kökeninde yatan nedeni çözümlemez. Bu daha güç bir iştir ve sorunu belirlemek için muhtemelen veteriner hekiminizin ya da bir davranış uzmanının yardımına ihtiyacınız olacaktır. Anahtar unsur, köpeğinizin gök gürültüsü sesine ya da gök gürültüsüyle bağlantılı diğer uyaranlara karşı hassasiyetini azaltmaktır. Tedaviye daha erken dönemde başlamanız, olumlu sonuçlarla karşılaşmanızı hızlandıracaktır.

Alışkanlık, rahatlık sağlar

Hassasiyeti azaltma çalışması kademeli olarak yapılmalıdır. Aslında, köpeğinizin gök gürültüsü sesine alışmasını ve bunu normal olarak görmesini istiyorsunuz. Bu, çoğunlukla kaydedilmiş gök gürültüsü sesini kısa aralıklarla ve alçak sesle çalarak yapılmaktadır.

Gerçek gök gürültüsüne benzerlik sağlamak için, gök gürültüsü sesi düzensiz şekilde gelmelidir. Bunu yaparken, bir yandan da köpeğinizin davranışını izleyin. Ses varken, git getir oyunu oynamaya ya da sevdiği bir tür aktiviteye katılmasını sağlamaya çalışın ve bunları yaparak dikkatini başka yöne çekin. Köpeğiniz bu aktivitelere katılamayacak kadar çok korktuysa, bu durumda gök gürültüsü uyaranlarınızın yoğunluğunu azaltarak daha sonra tekrar denemeniz gereklidir.

Bu, fazlasıyla sabır gerektiren uzun bir süreç olabilir; ancak sonunda, köpeğiniz bir fırtına sırasında çok daha huzurlu olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular