Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeklerin Tuhaf Davranışları: Uykuda Koşmaları ve Daha Fazlası

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bir köpek ebeveyni iseniz büyük ihtimalle köpeğinizin uykusunda koştuğunu görmüş ve nasıl olup da o uykudaki ayakların bu kadar çok hareket ettiğini merak etmişsinizdir. Gelin merakınızı giderelim! Köpeğin uykusunda koşmasının ve diğer acayip uyku davranışlarının nedenlerini biliyoruz.

Koşma, Seğirme ve Havlama
Her ne kadar köpeğin uykusunda koşması, seğirme, havlama ve bazen uykularında çıkardıkları seslerden farklı bir davranış gibi görünse de işin doğrusu tüm bu davranışlar birbiriyle bağlantılıdır, bu yüzden genellikle hepsi aynı anda görülür. Köpeğiniz ister uykusunda koşsun, isterseniz seğirsin, havlasın, inlesin veya bunların hepsini yapsın, aslında köpeğiniz rüya görüyordur.

Psychology Today'e göre köpeklerin beyni yapısal olarak insanların beynine benzerdir ve uyku döngüleri sırasında insan beyni ile aynı elektriksel yapılardan geçerler. Buna, rüyaların görüldüğü REM uykusu olarak da bilinen hızlı göz hareketi de dahildir. Birçok köpek, çoğunlukla o gün yaptıklarının hatıralarını içeren rüyalarını fiziksel olarak canlandırmaya çalışır, işte bu da uykularında koşmalarının, havlamalarının ve seğirmelerinin sebebidir.

Uyku Pozisyonu

Hava soğuk olmasa bile köpeğinizin neden yattığında bir top gibi kıvrıldığını merak etmiş olabilirsiniz. Vetstreet'e göre bu davranış, atalarından kalan evrimsel bir mirastır. Doğada kurtlar ve vahşi köpekler, savunmasız organlarını bir saldırıdan korumak için uykularında kıvrılırlar.

Peki ama durum buysa, neden bazı köpekler sırtları üzerinde göbeklerini açıp uyuyor? Köpeklerin küçük bir yüzdesi bu şekilde uyurken rahattır - Vetstreet bu rakamın yüzde beş ile on arasında olduğunu tahmin ediyor. Huyları kurt kuzenlerinden ve atalarından epey uzak olan uysal, iyi sosyalleşmiş köpekler bu pozisyonu tercih edebilir. Can dostunuz sırtüstü uyumayı seviyorsa, size güvendiğinin ve çevrenizde kendilerini emniyette ve güvende hissettiklerinin bir işaretidir.

Daireler Çizme ve Kazma
Köpeğinizin uyku saati geldiğinde gözlemleyebileceğiniz bir diğer tuhaf davranış, yatak ya da yastık gibi yumuşak bir yüzeyde bile yatmadan önce zemini tırmalama veya daireler çizme alışkanlığıdır. Bu davranış, köpeklerin uyumak için kıvrılmalarına neden olan aynı eski yuvalanma içgüdüsüne dayanır. Doğada, köpek ataları yumuşak zemini kazıp içinde yatacakları yuvalar yaratırlardı, bu yuvalar ek koruma sağlar ve vücut ısılarını düzenlemeye yardımcı olurdu. Ayrıca yatacakları yerdeki toprağı, yaprakları veya çimenleri ezip sıkıştırarak yatacakları yeri daha konforlu hale getirmek için daireler çizerlerdi. Bu içgüdünün binlerce yıl boyunca neden kaybolmadığı ve ev köpeklerinde neden hâlâ güçlü olduğu ise gizemini korumaktadır.

Horlama
Birçok köpeğin bazen uykusunda horladığı duyulabilir. Ancak bazıları daha çok horlar. Köpekler, insanlarla aynı sebepten horlar - çünkü hava yollarında bir tıkanıklık vardır. Bu tıkanıklığın sebepleri arasında alerjiler veya solunum sistemi rahatsızlıkları, obezite ya da burnun şekli yer alabilir. Örneğin bulldog'lar, kompakt burunları yüzünden horlamaları ile ünlüdür.

Arada bir horlama endişe edilecek bir durum olmasa da kronik horlama, köpeğinizde daha ciddi bir sorun olduğu anlamına gelebilir. PetMD, bir köpek uykusunda çok horluyorsa büyük olasılıkla uyanıkken de solunum güçlüğü çekiyordur diye uyarıyor. Köpekler, vücut ısılarını düzenlemeye yardımcı olma noktasında hızlı soluma yetilerini kullandığı için bunu yapamamak, sağlıkları açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kronik olarak horlayan bir köpeğiniz varsa, sebebini belirlemek için veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Köpekler gün içinde saatlerce uyur, böylece bu değişik davranışlarını gözlemlemeniz için size pek çok fırsat yaratır. Bu nedenle köpeğinizin uykusunda koştuğunu tekrar fark ettiğinizde, hayallerinde sincap kovalayarak veya koşup oynayarak çok eğlendiklerini bilerek gülümseyebilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular