Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük kuğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
En küçük kuğudur, ancak yine de iridir; su üzerinde ve çoğu kez kuru toprak üzerinde beslenirken ve genellikle büyük sürüler halinde görülür. Erişkini dibi sarı olan siyah gagası dışında tümüyle beyazdır; sarı renk her iki tarafında da tipik bir yuvarlak leke halindedir, ancak lekeler tepeye doğru değişken bir desende birleşebilir. Ergeni mat kül rengi - gridir: gagası erişkinin gagasının benzeri olarak açık beyazımsı, pembe ve gridir.
Habitatı
Göçmen kuşlardandır.Genelde derin olmayan göl,nehir ve su birikintilerinde yaşarlar.Kışın ise otlak ve bataklık olan bölgeleri tercih ederler.Göç sırasında yüksek dağlarda bulunan göl ve su birikintilerinde konaklarlar.
Yayılışı
Dünya üzerinde 317 000 ile 336 000 civarındır.
Son 40 yıl içinde sayılarında istatiksel olarak anlamlı azalmalar ve artmalar olmamıştır.


Beslenme
Yazları, besinleri genel olarak yüzerken yenen sucul bitkilerdir. Yılın geri kalan zamanlarında ekili alanlardaki tohumları da yerler. Bu tür, sığ su birikintileri ve göllerin saz - ot veya yosun - yapraklı su bitkileri içeren açık , nemli alanları tercih eder. Arktik tunduradaki sahil delta bölgelerine bağlı kıyıya yakın kesimlerde meydana çıkmış bitkiler de beslenme menüsündedir.


Bu tür baskın olarak otçuldur. Besinleri su bitkilerinin tohumları, meyveleri, yaprakları ve kökleridir. kök sapları, kamışlar, ve otsu tundra bitkileridir. Kış süresince beslenme menüsüne, tahıl ürünlerini, sebzeleri ve hatta şeker pancarını da dahil etmektedir. Göç öncesinde gel - git olayı sonucunda oluşan çamurlu düzlüklerdeki yumuşakçalar ve amfipodlar ve solucanlarla da beslenebilir.

Bu tür gündüz beslenir. Geceleri su üzerinde geceyi geçirir.Biyolojisi
Küçük kuğular monogamdırlar.Ölünceye kadar eşleriyle çiftleşirler.Partnerlerden biri erken ölürse diğer eş yıllarca,hatta hayatının sonuna kadar çiftleşmez.
İlkbaharın sonlarına doğru çiftleşemeye başlarlar.Mayıs ayı sonlarında su kenarlarında Yüksekçe bir yere bitkilerden büyük yığınlar halinde yuva yaparlar.Yuva etrafında bulunan genişçe bir alanı savunurlar.Dişi 2-7 arası yumurta yapar,bu sayı çoğunlukla 3-5 arasıdır.Dişi kuluçkaya yatarken bir yandan da etrafı gözler,erkek ise savundukları bölgede dolanır.Eğer bir tehlike sezerlerse birbirlerine seslenerek haber verirler.Erkek kuğu kanatlarını açarak koşmaya başlar bu hem hız kazanmak,hem de yırtıcıları olduğundan büyük gözükerek korkutmak içindir.
Kuluçka süreleri 29-30 gündür.Bu süre ötücü kuğularda 30-32 günü bulmaktadır.Yumurtadan çıkan küçük kuğular,diğer kuğulara göre çok daha kısa sürede olgunluğa erişirler,bunun sebebi daha ılık bölgelerde yetişmeleridir.Bu süre ortalama 45 gündür.
Yavru kuşlar ilk kış göçlerine ebeveynleri ile birlikte katılır ve birlikte kışlarlar.
Küçük kuğuların cinsel erginliğe ulaşmaları 3-4 yıl sürer.
Göçü
Bu tür tamamen göçmendir. Arktik ( Kuzey Kutbu) üreme ve daha ılıman kışlama alanları arasında iyi bilinen konaklama alanlarını ( stop over ) kullanarak belirli rotalar yoluyla dar bir cephede seyahat etmektedir. Üreme alanlarına mayıs - haziran aylarında ulaşmaktadır. Üreme alanlarında tek çiftler halinde dağıldıkları gibi bazen uygun alanlarda yarı koloni şeklinde yuvalanmaktadırlar.

Üreme sonrasında eylül başına kadar açık sularda sürü halinde toplandıkları uçucu olmadıkları bir dönem geçirirler. Aile grupları eylül başından ekim sonlarına kadar göç ederler. Kuzeye dönüş mart başı gibi gerçekleşir.Popülasyonu
Sağlıklı yetişkin bireylerin birkaç doğal avcısı vardır. Bu yüzden sayıları sabittir; kışları habitatlarının yıkımı ve suyun kirlenmesine bağlı olarak gittikçe artarak kaybettikleri sucul besinlerini, takviye etmeye mecburdurlar

Davranışları
Tür önceki yıllardan kalan yuvayı kullanabilir veya yeniden yapabilir. Koloni olmasa bile pek çok çift uygun habitatlarda birbirlerine yakın yuvalayabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular