Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük kumkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Bilimsel adı:Calidris minuta bölgedeki en küçükkumkuşudur, karakarınlı kumkuşunun 3/4 ü kadardır,gagası daha düz ve kısadır,hareketleri daha seridir.Sarı bacaklıkum kuşundan siyah bacakları,beyaz göğsü ve kuyruğunda beyaz olmaması ile ayrılır.


Habitatı
Artrik tundralarda ; az miktarda İskandinavyada ve Sibiryanın ortalarında genellikle sahillerde ürer daha doğu Sibiryada dağınık olarak bulunur buralarda yerini kızıl boyunlu kumkuşu (red-necked stint) alır,kışı Türkiye,ortadoğu, güney Avrupa ve büyük miktarda kuzey Afrikada geçirir üremeyen bireyler bu bölgelerde bütün yıl görülürler.İlkbahar göçünü daha doğudan yapar ve su birikintilerinin çamurlu kıyılarında ve sahillerde genelde guruplar halinde ve karakarınlı kumkuşları ile karışık olarak bulunur.Sonbaharda o yılki üreme durumuna bağlı olarak sayılarında büyük farklar görülebilir.
Yayılışı
Üreme dönemi ergin kuşların başları,göğüs yanları ve sırtı kızıl-siyah desenlidir.Kışın sırtları gri renkli ve tüylerinin ortaları koyu renklidir,göğüs yanlarındaki grilik sarı bacaklı kum kuşu na benzemesine sebep olur.Genç kuşlar üreme dönemindeki erişkinler gibidir yanlız sırtlarında beyaz bir V şekli vardır.
Beslenme
Çamur düzlüklerinde yiyecek arar bulduğu omurgasız canlılarla beslenir.
Biyolojisi
Sarı bacaklı kumkuşu ile hibrit oluşturduğu Hollanda kaynaklarınca bildirilmiştir.Tam olarak bilinmemekle beraber ikinci takvim yılında ürediği düşünülmektedir.
Popülasyonu
Batı Avrupa ve Avrupada yaklaşık 200.00,Asyada yaklaşık 400.000 kuş kışlamaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular