Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük martı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Hareketleri ve boyutları açısından daha ziyade sumruya benzer. Küçük ve ince olan gagası sumruların gagalarından kısadır, bacakları kısa, kanatları ise sumrulardan biraz daha geniştir ve erişkinin kanat uçları küttür. Üst tarafı açık gri, gövdesi ve kuyruğu beyazdır. Kanat üstü gri, kanat altı siyahımsıdır ve hem kanat üstü, hem kanat altının kenarları beyazdır. Yazın erişkinin başlığı ve gagası siyahtır, beyaz göz kapakları yoktur, bacakları ise kırmızıdır. Kışın beyaz başı, koyu renk küçük tepesi, koyu kulak lekesi ve açık renk bacakları vardır.

Ergeninin kanat ucu değişken derecede siyahtır. Gencinin başı ve boynu koyu, sırtı koyu ve siyah-kahverengi çizgilidir. Sonbaharda sırtındaki koyuluk kaybolur (kara ayaklı martıdakinden daha geniş olan ensesindeki koyuluk ve kara ayaklı martıda hiç olmayan koyu kuyruk sokumu başlangıçta korunur); kanat üstünde siyah zig zag vardır. Bir yaşındakinin lekeli başlığı vardır; kanatların üzerindeki koyu renk zig zag solar, iç kanadı ise diyagonal olarak son bulur


Habitatı
-Küçük martılar, adaların kıyılarında, genellikle sazlıklarla çevrili yüzen su bitkileri üzerinde ürer.
tatlı su göllerinin, bataklıkların, nehir havzalarının ve balık havuzlarının kenarındaki tenha konumlar
yemyeşil bitki örtüsüne ve yükselen veya yüzen bitkilere sahip ötrofik suları tercih ederler.
-Doğu boyunca Baltık Denizi kıyıları, aynı zamanda acı su alanlarında da yuva yapar. Küçük martılar genellikle deniz kırlangıçları veya küçük kara başlı martı kolonilerinde. Kışın, kuşlar nehir ağızlarında
sahil ve denizde, plankton ve küçük balık bakımından zengin raf alanlarında veya buhar veya kanalizasyon çıkışlarında yiyecek ararlar.
-Genellikle küçük gruplar halinde kışlarlar, ancak bazen binlerce kişiden oluşan çok büyük sürüler oluştururlar.
-Baltık Denizi'nde, küçük martılar çoğunlukla 10 ila 100 metre su derinliği olan açık deniz alanlarında görülür.
-Göç sırasında türler ayrıca büyük iç göllerde veya nehirlerde bulunur.
Yayılışı
Kuzey İskandinavya, Baltık ülkeleri ve Batı Rusya'dan Batı Sibirya'ya, ardından Doğu Sibirya'ya, Lena Havzasından E'ye ve L Baykal'a kadar ürer. Ayrıca bazen Batı ve Avrupa Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da, Büyük Göller ve Hudson Körfezi'nde de ürer.
Üreme sonrası güneye göç ederek kışı Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi'ndeki üreme alanlarının ve ayrıca Batı Avrupa ve ABD'nin doğu kıyılarında geçirmek için göç eder.
Beslenme
Küçük Martı, yaz aylarında ve göç sırasında ağırlıklı olarak böceklerle beslenir. Ama aynı zamanda kabuklu hayvanları, küçük yumuşakçaları, deniz solucanlarını, küçük balıkları ve örümcekleri de tüketir.
Su yüzeyine veya yere daldırılırken yavaş ve alçaktan uçar ve yiyecekleri toplar.
Yavru bireyler ebeveynlerinin kustukları besinle beslenirler.

Göçü
Sonbahar göçü, Kuzey Denizi ve Kuzey Fransa'da Temmuz / Kasım aylarında, zirve ise Ekim ayı sonunda bildirilmiştir. Hollanda'da sonbaharda çok sayıda olgunlaşmamış bulunmaktadır.
İlkbahar göçü genellikle hızlıdır ve sonbahardan daha az dikkat çekicidir. Doğu Asya nüfusu, Okhotsk Denizi'nden Doğu Çin'e kadar kışlar. Bazı bireyler dağınık olarak kışın Afrika'ya, ama ayrıca Pakistan, Hindistan ve Güneydoğu Asya'ya ulaşabilir.
Kuzey Amerika'da, yazın Büyük göllerin çevresinde ve kışın Atlantik kıyılarında meydana gelir ve muhtemelen bu iki bölge arasında hareketler olur.
Popülasyonu
Avrupa popülasyonu 97.000 / 270.000 birey olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Su yüzeyine veya yere daldırılırken yavaş ve alçaktan uçar ve yiyecekleri toplar. Aynı zamanda havada asılı kalır ve ara sıra dalış yapar. Aynı zamanda beslenmek için suya iner veya sığ suya iner.
Üreme mevsimi boyunca, kur gösterileri yapar. Çiftler, üreme kolonilerine ulaşmadan önce oluşurlar.
Kur sırasında kuşlar, siyah başlığı açığa çıkarmak için başları öne doğru eğik şekilde birbirlerinin etrafında dolaşırlar. Daha sonra zeminde av veya gagalama yaparlar.
Bir davetsiz misafirin önünde Küçük Martı, siyah başlığı göstermek için başını dik tutar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular