Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük pelikan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Boyu 125-132 cm, gagası 29-38 cm uzunlukta; kanat açıklığı 265-290 cm kadardır. Konmuş haldeki görünümü diğer pelikan türlerine göre daha farklıdır. Erginlerin vücut ve kanat tüyleri ile genç bireylerin gövde altı tüyleri diğer pelikanlara göre haha uzun, rüzgarda toplu ya da saçaklar halinde dalgalanır gibi dikkat çekmektedir. Su üzerinde ya da yerdeki görüntüleri aynı yaştaki Ak ya da Tepeli pelikanlardan daha koyu ve daha griymiş gibidir. Yakından bakılınca; Ak Pelikan'ınkinden daha kısa bir gaga, daha küçük bir gövde ile çömelmişçesine bir duruş sergiler.
Tepeli pelikandan farkı daha az ise de, gövde büyüklüklükleri farkı daha bir göze çarpar. Baş üzerinde, tepe (taç) kısmındaki tüy şekli Tepeli Pelikan'ınkiler gibi olmakla birlikte; üreme dönemi boyunca taşıdığı turuncuya çalan renk ve her zaman beyaz bacak renkleriyle tanımlanması gayet kesindir.
Habitatı
Afrotropikal bölge olarak tanımlanabilecek tropik bölgenin sınırlarında ve Batı Afrika ve Kızıl deniz kıyılarında, özellikle büyük nehir ve daha küçük akarsu boylarında yaşar.Tatlı ya da alkalin özellikli su içeren göllerde hatta özellikle çekirgelerin bolca bulunduğu daha kuru bölgeleride seçer.
Yayılışı
Senegal ve Etiyopya'dan Güney Afrika'daki Natal Bölgesi ve Botswana'ya kadar Afrika'nın tropikal ve subtropikal kesimlerinde dağılım gösteren yerli bir kuş türüdür. Madagaskar'daki populasyonları ise tükenmiştir. Hint Okyanusu'ndaki Seyşel Adaları'ndan da bilinir. Ayrıca son zamanlarda Arap Yarımadası'nın güneybatısında Kızıldeniz kıyısında (23 derece Kuzey enlemi civarı) üreyen yerli kuşlar halini almıştır. Yakın geçmişte artan sayılarla, Nisan ortası ve Kasım'ın başlarında, Mısır' daki Nasır Gölü'ne neredeyse düzenli bir yaz türü olarak gelmekte ve buna sebep olarak bölgenin daha güney bölgelerini etkileyen kuraklıklar olduğu düşünülmektedir.
Yurdumuzda sadece Göksu Deltası (Mersin: Silifke)'ndan iki birey ile kaydedilmiştir.
Beslenme
Başlıca besinini genellikle balıklar (özellikle Sihlidler (Cichlidae)) oluşturur. Çoğu 80-290 gr arasındaki bu balıkların boyu bazen 450 gr'a kadar çıkar. Balıkları genellikle grup halinde avlanarak yakalar. İlaveten kurbağalar (Amphibia) da besin listesinde yer alır.


Göçü
En azından kısıtlı alanlar düzeyinde göç eden bir tür olup özellikle üreme dönemi boyunca daha karmaşık bir tablo çizmektedir.Örnek olarak Kuzey Nijerya'da Eylül- Mart aylarında Sokoto' da, fakat Ağustos- Kasım aylarında ise Kano bölgesindedirler.Daha kuzey'e yukarı Sahara' ya kısa ve yağışlı dönemde giden keşfedilmemiş üreyen ya da üremeyen gruplar olabilir.
Popülasyonu
1789'da GMELIN tarafında tavsif edilen bu tür, monotipik; yani alttürlere ayrılmayıp, bütün populasyonları tek bir alttürden oluşur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular