Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük tarlakuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Küçük Tarlakuşu, hem Tarlakuşu'na renk ve tüy desenine yakındır.
Habitatta Tarlakuşu'dan ayıran önemli özellikleri küçük ve çömelmiş görünümü ve açıkça daha kısa kuyruğu, kanatları ve birincil kanat tüyleri; ayakta dururken üzerinde bariz bir şekilde paslı bir ton gösterir. Kulak kapakları ve kanatlar uçarken kısa kuyruğu ve yuvarlak kanat görünüşü kanatlara doğru beyaz olmayan, kumlu bir arka kenarı da vardır. Kumlu kuyruk tarafları vardır. Çağrıları diğerlerinden kesinlikle farklıdır. Çorak toygarı ve Bozkır toygarı'ndan farklıdır ve göğüsü gözle görülür şekilde daha kalın ve daha belirgin çizgiler vardır.


Habitatı
Yaşam alanı bozkır otlaklarıdır, ancak büyük çoğunluğu artık tarım arazilerinde bulunmaktadır.
Tarım arazilerinde tahıllar, baklagiller, kök bitkileri tercih ederler.
Küçük Tarlakuşu'nun yaşadığı diğer habitat, doğal veya yarı doğal habitatlar tuzlu bataklıklar, kumullar, ova ve alp çayırları. (deniz seviyesinden en az 2000 m yüksekliğe kadar)
Uzun veya yoğun mahsullerden kaçınır: tercih edilen bitki örtüsü, yuvalama için 10-60 cm ve
yemleme ve tercih edilen yer örtüsü% 35-60 oranındadır.
En yüksek nüfus yoğunlukları ve en yüksek üretkenlik, mahsul çeşitliliğinin
üreme mevsimi boyunca yuvalama için uygun bitki örtüsü yükseklikleri;
Organik tarım yapılan alanlarda geleneksel alanlardan üç kat daha fazla yoğunluk olabilir;
Üreme mevsimi dışında, kıyı bataklıklarında, otlaklarda, nadas, anız tarlalarında ve tarlalarda bulunur.
Yayılışı
Son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. İran'dan Çin'e kadar Asya'nın birçok yerinde bulunur ve ayrıca bazen İsrail ve Arap Yarımadası'nda da bulunur.
Beslenme
Tohumlara, otlara, yapraklara, tomurcuklara, meyvelere ve çiçeklere ek olarak birçok böcek türünü yerler (özellikle böceklerin daha az bulunduğu kış aylarında). Sonbaharda ekilen tahıllar veya yağlı tohumlarla beslenir.
Biyolojisi
Çoğu tarlakuşu gibi yer yuvalarıdır ve yerdeki küçük, kazılmış oyuklarda açık kap yuvalar yapar. Bazı türler kubbeli yuvalar yapar ve birkaçı daha fazla hava sirkülasyonu ve soğutma sağlamak için çalılarda yuvalar yapar. Zemine inşa edilen yuvalar, güneşten ve hakim rüzgardan korunmak ve gölgelenmek için küçük bitki örtüsü yığınlarının, kayaların veya toprak yığınlarının yanına yerleştirilmiştir. Yuvalar çimen, bitki lifleri, ağaç kabuğu, ölü yapraklar ve sazlardan yapılır ve bazen tüy veya tüylerle kaplanır
Göçü
Kuzey popülasyonları Rusya'da yalnızca üreme mevsimi boyunca bulunur. Bazıları Aralık'a kadar kalsa da, esas olarak Ekim ayı başlarında hareket eder, Şubat'tan Mart'a döner
Kuzeybatı popülasyonlarının kışlama aralığı ve İran ve Afganistan'da üreyen kuşların göçmenlik durumu net değil. Orta Çin'deki ve Nepal'in güneydoğusundaki Tibet kışları, Kuzey Burma ve Kuzey Hindistan'ın ovaları.

Davranışları
Tarla kuşlarının çoğu yalnızdır, ancak bazıları beslenmek için tarım alanlarına akın edecek ve diğerleri üreme mevsiminden sonra göç etmeden önce sürülecektir. Bazı bireyler hareketsizdir, diğerleri göçebedir, yağmura ve yiyecek bulunabilirliğine tepki olarak hareket eder ve diğerleri (özellikle Kuzey ılıman türler) uzun mesafeli göçmenlerdir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular