Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük yeşil ağaçkakan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Yeşil ağaçkakandan daha küçük, uçuşta boyunsuz ve kısa gagalıdır. Sırtı yosun yeşilidir. (Yeşil Ağaçkakan gibi sarı yeşil değildir). Başı ve alt tarafı gridir. Erkeğin alnı kızıl, bıyık çizgisi siyah ve incedir, taçta çok azı kırmızı vardır. Genci, yetişkine çok benzer ama renkleri daha yumuşaktır ve böğrü enine çizgilidir.Ayakları dörder parmaklıdır. İkisi öne ikisi arkaya yönelmiştir. Keskin ve çengelli tırnaklarıyla ağaç gövdelerine sımsıkı tutunur. Dik ve sivri tüylerden meydana gelen, kıvrılmayan güçlü kuyruğunu da destek olarak kullanır. Kısa sıçramalarla ve hızla ağaç gövdelerine tırmanırlar.
Renkleri çeşitli olup, boyları cinslerine göre 9 ile 50 cm arasında değişir. Çok ürkek olduklarından tenha orman, park ve bahçeleri tercih ederler. Çoğunlukla ağaçlarda gagaları ile oydukları yuvalarda barınırlar.


Habitatı
Nemli ağaçlıkları ve ırmak üzerindeki ağaçları, kayın, meşe veya gürgenden oluşan, böceklerce zengin açık ağaçlıkları tercih eder.
Yayılışı
Alçak arazi sakinidir ama yerel mevsimlik hareketleri karınca popülasyonlarının yüksek olduğu yerlere doğrudur.Kutuplar, Avustralya, Madagaskar ve Okyanusta'ki birkaç ada hariç, dünyanın her yerinde yaşar.Ülkemizde kuzey illerimizde ve Batı Anadolunun yüksek ormanlarında yaşar.
Beslenme
Karıncalar ve diğer böceklerle beslenir, yiyeceğini yerde, alçak ağaçlarda ve binaların, duvarların, kaya yüzeylerin çatlaklarında arar. Bu ağaçkakanlar diğer eklembacaklılar böcekler, karıncalar, termitler, böcek larvaları yerler. Havada yerde onların yiyecek, onlar için arama ve canlı ve ölü ağaçlarda olur.
Ağaçlara zarar veren tırtıl, böcek ve kurtçukları yedikleri için çok faydalı olan bu hayvanlar, ilkbaharda yeşeren ağaçların kabuklarını odun kısımlarına kadar çember şeklinde didiklerler. Bu da ağaçların kurumasına sebep olduğundan, bahçıvanlar tarafından kovalanırlar. Bu kuşların bir de ceviz, badem gibi sert kabuklu ve iri taneli meyveleri ağaçların, kabuk çatlaklarına sıkıştırıp sonra da içlerini yemek gibi adetleri de vardır.
Biyolojisi
ağaçkakangiller (Picidae) familyasının türü. Büyüklüğü 25-28 cm yakın akrabası olan , ağırlığı 130-180 gram kadardır. Tüyleriyeşil ağaçkakana benzer. Üst kısımları yeşil, alt kısımları soluk gri ve kıç sarıdır. Siyah bıyıkla gri bir başı vardır. Erkek kırmızı bir taca sahiptir. Yeşil ağaçkakandan daha kısa bir boynu, daha ince-uzun gagası ve biraz daha yuvarlak başı vardır. Karışık ormanlarda yaşarlarKüçük yeşil ağaçkakan, yeşil veya kahverengi, yeşil upperparts, kırmızı bir kıç, kahverengi, siyah kuyruk çubuksuz ve gri bir turuncu-sarı oryantal yama ve bazı kısıtlama parçaları altında kanatları görülür. dişinin başına kırmızı eksikliği- erkek ise baş ve boyun arkasındaki kırmızı bir soluk, çizgili, gri kafası var. Yetişkin yaklaşık 8 inç (20 cm) uzunluğunda ve 1,4 ve 1,9 ons (40,5 ve 52,5 arasında ağırlık gram) bir alt türüde vardır.

Ağaçkakanların boyun kasları çok gelişmiştir. Beyinleri, güçlü kafatası kemikleriyle örtüldüğünden, gagalarıyla yaptıkları darbe sarsıntılarından korunurlar. Uzun, sert ve kuvvetli gagalarını bir keski (iskarpela) gibi kullanarak, ağaç kabuklarını didiklerler. Kabukların altında yaşayan tırtıl ve böcekleri bulup yerler. Ağaçkakanların dili uzun ve solucana benzer olup, hızla, gaga ucundan daha uzağa uzanabilir. Dilin dibi, ileri gidip gelebilen kıkırdaklı bir kısma bağlıdır. Bunun sayesinde dil rahatça ileri uzanıp çekilebilir. Ucu yapışkan ve kancalı olan dili ile, tırtıl ve böcekleri zıpkınlayarak kabuk altındaki galerilerinden çekip alırlar. Bazı çeşitlerinin dil ucunda ince, sert, dikencikler de vardır.
Ağaçkakan, gagasıyla ağaç gövdesine belli aralıklarla vurur. Yansıyan sesleri değerlendirerek kabuğun hangi noktasında tırtıl bulunduğunu keşfeder. Böylece boşuna delme zahmetinde bulunmaz. Ağaçkakanların kabuk altlarındaki böcekleri görmeden yerlerini kesin olarak tespit edebilmeleri merak konusudur.
Göçü
Ülkemizin kuzeyinde görülür.Sinop ve Kırklareli 'nde yerli olarak devamlı yaşayan bir tür olarak belgelenmiştir.Diğer kuzey illerimizde de görülmekte ama kesin bir belge bu şllerimizde oluşmamıştır.
Popülasyonu
Kuzey illerimizde sayı olarak fazla olmasa da görülebilen bir türdür. Ağaçkakan, yuvasını ağaç gövdesine oyduğu boşluğa yapar. Yuvanın büyüklüğü ağaçkakan türüne göre değişir. Küçük türler daha küçük yuvalar yaparlar. Bu yuvalar boşaldığında, içlerine mavi kuş, baştankara ya da sıvacıkuşu gibi başka kuşlar yerleşir. Eşleşme devrelerinde kuru ağaç dallarını gagalayarak çıkardıkları tik-taklarla karşı cinslerini çağırırlar. Dişileri, 2-3 adet beyaz yumurta yumurtlarlar. Eşler, 16-18 gün kadar sırayla kuluçkaya yatar. Yavruların bakımıyla daha çok erkek ağaçkakan ilgilenir.
Davranışları
Adı her ne kadar küçükle başlasa da aslında bu küçük ibaresi sadece diğer yeşilden daha küçük olduğu içindir.Değilse cüsse olarak çoğu ağaçkakandan büyüktür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular