Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kulaklı batağan

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,078
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Kulaklı batağan Podicipedidae (batağangiller) familyasına ait bir türdür. Küçük bir sukuşu olan kulaklı batağan ismini üreme zamanında gözün arkasından çıkan kısa boynuzu andıran altın sarısı tüylerden alır. Ülkemizde her sene kış aylarından düzenleri kayıtları bulunmakla birlikte, kara boyunlu batağanlarla kolaylıkla karıştırılabilen bir tür olması nedeniyle daha fazla ülkemizi ziyaret ettiğini ama daha az bireyin kayıt altına alındığı düşülmektedir. Ülkemizde üreme dışı dönemde görüldüğünden kara boyunlu batağana benze bir görünüme sahiptir. Gagası kara boyunlu batağana göre kalındır. Gaga kara boyunludaki gibi yukarı kıvrık değil düzdür. Başı kara boyunlu batağan göre daha yatık, kafanın peak yaptığı kısım daha geridedir. Gagadan başlayan ve gözün üstündeki siyahlık göz seviyesinde enseye doğru devam eder, yani yanaklar temiz beyazdır. Kara boyunlu batağanda bu kısım gözden sonra eğim yaparak yanaklara doğru eğim yapar. Oldukça iyi yüzücüdürler. Avını suda takip ederler. Kısa mesafede oldukça uzun mesafe katedebilirler.
Habitatı
Tatlı ve tuzlu sularda, göl ve denizlerde görülebilir. Genellikle çok derin olmaya 0,5-2m lik tatlı veya tuzlu sularda beslenir. Bazen denize uzak, kara parçalarının iç kesimlerinde göllerde, nehirlerde az sayıda görülebilmektedir.
Yayılışı
Kulaklı batağan 4 milyon metrekare gibi oldukça büyük bir alanı kullanmaktadır. Avrupa'da ingiltere, izlanda, iskandinavyada bununla birlikte Rusya'nın merkezinden pasific kıyılarına ayrıca batı ve orta Kanada, Kuzey Amerika ve alaskada (ABD) üremektedirler. Kışlama gerekçesiyle Atlantik kıyısında, Kuzey Denizi, Adriyatik Denizi, Karadeniz ve Hazar Denizinin yanı sıra Japonya, Kore ve Çin sahillerinde ve ABD'de California ve Teksas'ın atlantik kıyısında görülmektedir.
Beslenme
Balıklar, böcekler ve larvaları ile beslenen bir kuştur. Türün özelliklerinden biri kendi tüylerini yemesidir, bu şekilde sindirimine yardımcı olduğu düşünülmektedir, anne ve babalar yavrularına da tüy yedirmektedir.
Biyolojisi
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Podicipediformes (Yumurtapiçleri)
Familya: Podicipedidae (Batağangiller)
Cins: Podiceps
Tür: P. auritus


Yurdumuzdan fiziksel özellik kayıtları bulunmamakla birlikte literatürde ağırlığı 300-570 gram arasında değişen bireylerin kaydı vardır. Boyu için 31-39 cm aralığı ve kanat açıklığı için de yaklaşık 60 cm bilgisine ulaşılmıştır. Doğada en uzun ömürlü kulaklı batağan 5 yıl 2 ay olarak tespit edilmiştir.

Ülkemizde ürediği tespit edilmemiş olmasına rağmen 1 yaşından itibaren üremeye başlayan kulaklı batağanlar bitki ortusune sahip göllerde ürerler. Yumurta boyutları yaklaşık 44x31 mm'dir, bir defada 3-8 arası yumurta yaparlar, kuluçka süresi 22-25 gün arasında değişmekle birlite çoğunlukla 24 gündür. Yavrunun palazlanıp yuvadan ayrılışı 55-60 günü bulur.
Göçü
Nisan Mayıs aylarında kışladıkları deniz koylarından çıkıp üreme alanlarına varmış olurlar.
Popülasyonu
Küresel ölçektedi nufusunun 140,000 ila 1,100,000 birey olduğu düşünülmektedir.
Davranışları
Genellikle su vaktini yüzende geçiren hayvanlardır. Beslenmek amaçlı suya dalış yaparlar. İyi yüzücüdürler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular