Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kumru

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Güvercinimsilerden bir kuştur. Güvercinden biraz daha küçüktür. Gövdesi açık kum rengi, gri ve kahve tonlarındadır. Kanat uçları siyahtır. Gözleri çok koyu kırmızımsıdır. Gagası ince ve koyudur, bacakları koyu pembedir. Erişkinin ensesinde siyah yarım halka vardır (gencinde yoktur).

Güvercinimsilerin fosil kayıtları 40 milyon yıl öteye uzanmakla beraber, çok daha eski kuşlar oldukları kesindir. Biraz ilkel yapılı ama oldukça özelleşmiş bir kuş takımıdır.Senede iki yumurta yumurtlarlar. Yavrular, yumurtadan çıktıktan 18 gün sonra uçarlar.Türkiye'nin yerli kuşlarından olmayan kumru 19.y.y da kafeslerde beslenmek üzere Ürdün vb.ortadoğu ülkelerinden getirilmiştir. Bazılarının doğaya bırakılması ve iklim koşullarına uyum sağlayarak üremeleri sonucu yaygınlaşmışlardır.


Habitatı
Aslında bir kır kuşudur. İnsan yerleşimlerine sonradan uyum sağlamıştır.
Yayılışı
İstilacı bir kuştur. Gerek Avrupa'da gerekse ülkemizde yaşam alanlarını yıldan yıla genişletmektedir. Öyle ki, geçmiş yıllardaki yayılım haritalarında görülmediği bölgelerde görülebilmektedir. Örneğin, 50 yıl önce İngiltere adasında hiç bulunmaz iken, şimdi her yerinde görülebilmektedir.
Beslenme
Bitkisel meyve, tahıl, tohum ve otlarla beslenir. Bazen böcek, solucan ve kurtları da yiyebilirler. Yavrular ise ana ve baba kumru tarafından kursak sütüyle beslenir. Boğaz kısmındaki epitel hücrelerin bir kısmı yolunup, mama kıvamına getirilir ve yavruya verilir.

Güvercinimsiler, diğer bütün kuşların aksine, suyu emebilen bir kuş takımıdır. Suya soktukları gagaları ile sıvıyı emerler ve bu iş için gagalarını yukarı kaldırmak zorunda değillerdir. Bir çok güvercingil tuzdan çok hoşlanır ve tuza ihtiyaçları vardır.

Popülasyonu
Kumruların da dahil olduğu güvercingiller bundan 100 yıl kadar önce dünyada en yaygın bulunan kuşlardı. Kuzey Amerikada 1810 yılında tek bir kuş sürüsünde 2 milyar yaban güvercini bulunduğu saptanmıştır. Bu yıllarda dünyada "gezgin yaban güvercini"nin büyük kolonileri şahaneydi. Kuşlar kayın ve meşe ormanlarına yayılmışlardı. Bazı ağaçlarda yüzlerce yuva sayılıyordu. Dallar, kuşların fazlalığından sık sık kırılıyorlardı.
Bu inanılmaz sayıdaki kuşlar sonraki 40-50 yıl boyunca amansızca avlandılar, büyük kıyımlar oldu ve bu tür bir daha kendini toparlayamadı. Son birey 1914 yılında Cincinnati hayvanat Bahçesinde öldü.
Davranışları
Çiftler halinde yaşar ve ömür boyu ayrılmazlar. Eşlerine bağlı kuşlardır. Eşlerden biri ölecek olursa, kalan eş ömür boyu başkasıyla eşleşmez. Dal parçalarından pek de sağlam olmayan basit bir yuva yaparlar. Kuluçka süreleri genellikle 12 gündür. Yavrular yaklaşık 3 hafta sonra yuvadan ayrılırlar.

Kumrular kültür takipçileridirler. Asya dan Avrupa ya doğru yerleşmeye başlamışlardır.
Yerleşik kuşlardır,birkaç çam ağacının bulunduğu sessiz,sakin köyleri,park ve bahçeleri tercih etmektedirler. Çevrede çam ağaçlarını tercih etmelerinin sebebi, bu ağaçlara yuvalarını yapmalarından kaynaklanmaktadır. Pek ürkek sayılmazlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular