Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kütkuyruklu korsanmartı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Korsanmartıdan daha büyük ve hantaldır, başı ve gagası daha iridir. Boyu neredeyse bir gümüş martıya yaklaşır. Diğer kuyruk tüylerinden yaklaşık 10cm daha uzun ve küt uçlu olan kuyruk telekleri ucuna doğru kendi ekseni çevresinde 90 derecelik bir açı oluşturur. Kanatlarındaki beyaz lekeler büyüktür. Açık donunda çoğunlukla koyu bir göğüs kuşağı bulunur, koyu dano seyrektir. Genci korsanmartıdan iri ve daha koyu renklidir, ensesi gövdesiyle aynı tonda, orta kuyruk telekleri küt uçludur uçuşta iri bir martıya benzer kanat kökü daha geniştir. Gençlerin kanadının dış tarafında açık bir leke vardır ve erginlerin aksine gençlerin kuyruk telekleri henüz gelişmemiş ve yok gibidir. Karnı korsanmartıdan daha koyu ve kanatları daha geniştir (gençlerde).


Habitatı
Diğer korsanmartı türleri gibi ağaçsız turbalıklar ve tundralar da bulunur ve ürer, açık denizde bulunur.
Özellikle yükselen tropikal ve subtropikal bölgelerde, çoğunlukla kıyıların yakınında kalır.
Üreme dönemi dışında pelajiktir.
Yayılışı
Ülkemizde Karadeniz'in batı ve Akdeniz'in kuzeybatı sahillerinde nadiren rastlanır kışı Batı ve Güneybatı Afrika sahillerinde geçirir, Avrupa'nın en kuzey kıyılarında yazın ve açık deniz de geçit döneminde görülür.
Beslenme
En önemli besin maddeleri (%90 oranında) Lemminglerdir(yaban sıçanı). Onları yerde avlarlar ve gerekirse yuvalarını kazarlar. Lemming oranı,üreme çiftlerinin sayısının ve yumurta sayısının belirlenmesinde önemli rol oynar. Başka kuşların yumurtaları, yavruları, balık ve hatta leş de yaz besinleri arasındadır.
Kışın ise denizdeki balıklar, küçük su kuşları, omurgasızlar ve leş başlıca besinleridir. Bir kısım avı ise diğer deniz martılarından çalarlar.
Biyolojisi
Küt kuyruklu korsanmartılar, en erken üç yaşında cinsel olgunluğa erişirler. Bu nedenle bazıları yazın kışlık bölgelerinden pek ayrılmayıp, bu bölgelerde veya bu bölgeler arasında görülebilirler. Örneğin Kuzey Atlantikte.
Diğer martı kolonilerinden farklı olarak, yuvaları birbirine yakın değildir. Lemming oranının çok olduğu dönemlerde, yuvalar birbirine daha yakındır. Çiftler yuva çevresinde territoral davranış gösterirler, insan dahil yuvalarına yaklaşan canlılara saldırırlar. Eşler dönüşümlü olarak kuluçkaya yatarlar ve yavruları birlikte beslerler. Koyu renk tüylerle kaplı yavrular iki üç gün yuvada kalırlar, daha sonra yuva çevresinde dolaşırlar. Uçmaya başladıktan sonra, göçe kadar ebeveynleri ile kalırlar.
Göçü
Esas olarak Yengeç Dönencesi ve Ekvator çizgisi arasında görülürler
Kuzey Rusya, Alaska ve Kuzey Kanada'daki Tundra'da bulunur.
Kışları denizde ve tüm kıtaların kıyılarına yakın bir yerlerde gözlemlenir. Ayrıca Avusturalya kıtasının çevresinde de bulunurlar.
Popülasyonu
Dünya nüfuslarının 250.000 ila 3 milyon birey olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Pomarine Skua güçlü bir uçuş gerçekleştirir. Kolayca yükselir. Uçuş, nispeten yavaş kanat vuruşlarıyla, oldukça sert ve sığdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular