Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

LaPerm Kedisi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
LaPerm Kedisi Karakteristik kıvırcık saçları ile adlandırılan LaPerm soyu, 1982 yılında Dalles, Oregon’daki küçük bir kiraz çiftliğinde, sıradan bir ahır kedisine tabby işaretler ve yetersiz kürklü bir yavru kedi doğduğunda başladı.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER
LaPerm, doğal ya da dalgalı kürkle sonuçlanan doğal genetik mutasyon için verilen bir rex ırkıdır. LaPerm’in kürkü kısa veya uzun olabilir ve kabul edilen görünüm çok çeşitli renkleri ve işaretleri kapsayabilir. Bukleler ayrıca yumuşak dalgalardan sıkı halkalara kadar değişebilir, bu da dokunmaya hafif ve yaylı bir kaplamaya neden olur.

LaPerm Kedisi Kürkün düzgün bir görünüşü yok; daha ziyade dağınık, tüylü bir görünüme sahiptir. Uzun saçlı LaPerm Kedisi, ikisi de genellikle kıvırcık olan tam, tüylü bir kuyruk ve tam ruffe sahip olurken, kısa saçlı ise tam kuyruk ve ruff’lara sahip olmayacak, ancak bu bölgelerde hala kıvırcık veya dalgalı kürk olacak.LaPerm Kedisi Çoğu da kıvırcık bıyıkları olur. Ceket uzunluğu mevsime göre değişebilir, ancak diğer kıvırcık kaplı hayvanlar gibi, LaPerm de hafifçe dökülmekte olan bir cinstir.

Çalışan bir ahır kedisi olarak kökenine göre, LaPerm Kedisi tipik olarak 6 ila 12 kg arasında ağırlığa sahiptir ve gerçek boyutuna göre sağlam kabul edilir. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi, erkek genellikle dişiden daha büyüktür.

KIŞILIK VE MIZAÇ
LaPerm Kedisi Kökleri de belirttiği gibi, LaPerm, şiddetli fare avcısından nazik ve sevecen kucak kedisine kolayca geçiş yapan yetenekli bir çalışan kedidir.

LaPerm Kedisi Özellikle vokal olduğu bilinmemektedir, ancak dikkat istediklerinde “konuşacaklardır”. Kişisel ilgiye çok iyi cevap verirler ve coşkuyla geri dönüşe dönüşürler.Ayrıca çalışan bir kedi olarak köklerine göre LaPerm zekice ve beceriklidir. Bu nedenle, yeterli dikkat, her gün oyun zamanı ve hareket etmek için yeterli alan gerektirecektir.

Bu türün küçük bir apartman dairesinde iyi bir şey yapamayacağı söylenemez, fakat hassas nesnelerin ulaşamayacağı anlamına gelir, bu nedenle LaPerm Kedisi yüksek raflara sıçramak ve oda etrafında gezinmek için özgür olabilir. ihtiyaç olduğunda.

SAĞLIK
LaPerm Kedisi Bu cins ile hastalığa karşı bilinen herhangi bir gelişme yoktur. Birçok çalışma kedisi gibi, genel sağlık kaygılarının (sağlıklı beslenme ve güvenli ortam) göz önünde bulundurulması koşuluyla LaPerm dayanıklıdır.

TARIH VE ARKAPLAN
İlk LaPerm, Oregon kiraz çiftçileri Linda ve Richard Koehl’in sahip olduğu bir ahır kedisine doğdu. Normalde normal görünen yavru kedi çöplerinden biri, neredeyse hiç saçsızlığıyla göze çarpıyordu.

İlk birkaç hafta boyunca, yavru kedinin tüyleri yumuşak ve kıvırcık bir şekilde büyüdü, “Kıvırcık” adını aldı ve insanlara mükemmel bir mozer ve özellikle de sevecen ve sabırlı bir insan olduğunu gösterdi. Kohl’ler farklı kedilerini takdir ederken, neyi farklı kılan ve özgürce üremelerine izin vermedikleri hakkında çok düşünmediler.

Sonraki yıllarda, daha “kıvırcık” lar doğduğunda, Koehls dikkati çekmeye başladı ve mutasyona uğramış rex geni taşıyanları ahır kedilerinin popülasyonunun geri kalanından ayırmak için ortak bir çaba harcadı.

Gözetim altında yetiştirme ile, LaPerm, 1995 yılında Uluslararası Cat Derneği (TİKA) tarafından türetilmiş ve kabul edilmiştir. Ayrıca, Cat Fancy (GCCF) Yönetim Kurulu ve Cat Fanciers Association (CFA) ile statü verilmiştir.

Erken dönem LaPerm Kedisi yavruları doğumda yakın saçsızlıklarına tanık oldular, havadar bukleler birkaç haftadan fazla büyüdü, ama üreme programı ilerledikçe yavruların çoğu zaten var olan kıvrılmış katlarıyla doğarlar. Yine de, LaPerm yavrularının gençken, bazen birden fazla kez kürklerini yitirmeleri ve kıvrılmış katlarını yeniden yaşatmaları yaygındır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular