Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Maltese

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Maltese cinsi, dünyada en çok bilinen süs köpeklerindendir. Tüyleri bembeyaz ve minik görüntüsü ile sevecen bir yapıya sahiptir. Malta köpeği olarak da bilinen bu tür popüler ve gittikçe de popüleritesi artan bir türdür. En eski köpek ırkları grubuna giren Maltese’nin M.Ö 500’lü yıllarda görüldüğü bilinir.

Temel Özellikleri
Maltese’nin belirgin özellikleri başta yüksek seviyedeki enerjiye sahip olmasıyla bilinir. İlk defa hayvan sahiplenecek olan birinin hiperaktif bir yapıya sahip olmasından dolayı bu türü alması çok yorucu olabilir. Küçük boyuttaki ırkların çoğu eğitim açısından çok zorlasa da bu tür doğru yöntemler kullanıldığı takdirde verimli sonuçlar verebilir. Sakin olmayan ve hareketli bir yapıya sahip olmasından dolayı kucak köpeği grubuna girmez.

Görünüşü ve Yapısı

Maltese görünüşü çok uzun yumuşak ve ipeksi tüylerinin görsel güzelliği ile bilinir. Aynı zamanda beyaz tonları en çok bilinen tonlardır. Beyaz tüylere sahip olması sık sık yıkanma ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun dışında Maltese ırkının ağız ve çene bölgesinde lekeler vardır.

Karakter Özellikleri
Maltese’nin karakteri en ideal aile köpeklerinden biridir ve bunun dışında Maltese sahibine karşı çok bağlı ve sadık bir türdür. Sevgi delisi olan bu ırk sahibinden ve çevresinden sürekli ilgi görmeye alışık olduğu için ilgi delisi bir köpektir. Ailesine ise düşkündür. Maltese etrafına karşı daima pozitiflik saçan bir türdür. Oyuncu bir ırk olan bu köpek bu özelliği ile de bilinir. Çocuklar söz konusu olduğunda ise Maltese çocuklarla anlaşamaz, ancak diğer hayvan türleri ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Maltese insanlara karşı çok düşkündür.

Bakımı
Maltese’nin bakımı çoğu köpek türüne göre zordur. Çok uzun ve beyaz tüylere sahip olmasından dolayı beyaz olma özelliği onun sürekli temizlenme ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır. Sık sık yıkanması ve taranması gerekir. Ağız bölgesi ve çevresinde de beyaz olması sebebiyle sürekli lekeler görülür bu da ekstra mesai harcanarak bakım yapılmasını zorunlu kılar.

Beslenmesi
Maltese’nin beslenmesi diğer köpeklere göre biraz daha hassasiyet ister. Kaliteli ve küçük tanelere sahip kuru mamalarla beslenmesi gerekir. Sofra yemekleriyle besleyecek olmak sindirim sistemi bakımından çok tehlikelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular