Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Maskeli ötleğen

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sylvia melanocephala (Gmelin 1789)

Maskeli Ötleğen, Sylviidae (Ötleğengiller) familyasından Akdeniz ülkelerinde görülen bir kuş türüdür. Kuyruğu ince ve uzun, başı koyu renk, boğazı beyazdır.

Erkeğinin başı siyah, boğazı parlak beyaz, gözleri kırmızımsı kahverengi, göz halkası kırmızı, gövdesi gridir.

Dişisi daha kahverengidir, başı grimsi, boğazı mat beyaz, alt tarafı kum rengi kirli sarı, böğrü daha kahverengi, gözleri kırmızımsı kahverengidir .
Göz halkası daha siliktir.

Her iki cinsinde tersiyerleri koyu, saçakları açık renktir ve kanat örtülerinde silik izler vardır.
Kuyruğu siyahımsı, yanları geniş ve beyazdır;
kuyruğunu uçuş sırasında açtığı zaman ucundaki beyaz köşeler görünür.

Alçak bitkiler arasında dolaşırken kur yapar ve kuyruğunu dik tutar.


Habitatı
Alçak çalılıklar, makiler, bahçeler ve Güney Avrupa’da dağ eteklerindeki fundalıklarda, bağlarda, zeytin,meyve bahçelerinde, özellikle bodur fidanlıklarda görülür. 1200-1300 metre irtifadan daha alçak ve sıcak yerlerde yaşarlar. Kuzey Batı Afrika'da 1800 metre irtifada yaşadıkları görülmüştür...
Yayılışı
İngilizce isminden de anlaşılacacağı gibi Maskeli Ötleğen (Sardinian Warbler)Akdeniz'e özgü bir kuştur.
Kuzey Afrika dahil tüm Akdeniz ülkelerinde görülür.

Portekiz, İspanya,Andorra, Fransa, İtalya, İsviçre, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Libya, Tunus, Cezayir, Moritanya, Senegal, Batı Sahra, Lübnan, İsrail ve Mısır'da yaşadıkları bilinmektedir...

Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde 4 mevsim gözlenebilir.
Yurdumuzda Trakya ve Marmara bölgelerinde de görülür....
Akdeniz sahillerinde kışlar.
Beslenme
Maskeli Ötleğenler, öncelikli olarak örümcekler, böcekler ve larvaları ile beslenir. Sonbahar, kış aylarında ve öncelik verdikleri besinler azaldığında meyvelere ağırlık verirler...Kış sonlarında ve ilkbaharın başlangıcında nektar tükettikleri de görülmektedir.
Biyolojisi

Biyolojisi bilgisi bulunamadı
Göçü
Maskeli Ötleğenlerin kıyı bölgelerinde yaşayan popülasyonları yerleşiktir. Kıyı bölgelerinden uzakta ve/veya kuzeyde yaşayanlar Ağustos-Aralık ayları arasında kıyılara göç ederler. Bu göçler genellikle kısa mesafeli olur.

Orta Anadolu'nun batı kesiminde göç esnasında gözlemlenebilirler.
Popülasyonu
Avrupa'da 9milyon 300 bin ile 24 milyon 300 bin bireylik bir popülasyona sahip oldukları bildirilmiştir.(BirdLife International 2004) Bu rakamlar Avrupa'da son dönemde popülasyonlarının arttığı şeklinde yorumlanmaktadır.
Davranışları
Maskeli Ötleğenler tek eşlidirler...Üreme dönemleri Mart-Haziran arasıdır.. Yuvayı dişi kuş yapar. Yerden 30-60 cm yükseklikte çalılıkların arasına ustaca gizlenmiş kuluçkaya yatar. Zaman zaman erkek kuş da nöbeti devralır. Kuluçka süresi 12-15 gündür. Yavrular hem anne hem de baba tarafından beslenir. 12-13 günde uçarlar ancak 2-3 haftayı daha ebeveynlerinin gözetiminde geçirirler...
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular