Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Mavi – Sarı Ara (Ara Ararauna) Papağanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sarı – Mavi Ara Papağanı Yaşam Alanları
Güney Amerika kıtasında geniş bir şekilde yayılmışlardır. Brezilya, çok dışta kalan Güney ve Doğu bölgeler haricinde, Kuzey Paraguay, Doğu Bolivya, Doğu Peru, Doğu Kolombiya, Kuzey’den Panama’ya kadar , güney Venezuella, Trinidad, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanasına kadar uzanır.

Yalnız birçok papağan türünde olduğu gibi, , araunalar da yoğun olarak yaşadıkları bölgelerden geri çekilmeye başlamışlardır. Buna neden olan belirgin sebeplerden bir tanesi, insanların yaşam alanlarına yayılıp buraları işgal ve tahrip etmesidir. Bu canlıları avlamaya başlamasıdır.

Şu kenarları boyunca uzanan tropik – subtronik ormanlarda ve kısmen de açık savanlarda yaşamayı seçerler.

Sarı – Mavi Ara Papağanı Genel Tanımı ve Özellikleri
Yaklaşık 80 cm. ebatları vardır. Tüylerinin üst kısmı hoş bir mavi tondadır. Karın ve göğüs kısmı ise altın sarısıdır. Alın kısmı yeşil olup kafa üstünden enseye doğru mavi bir ton yürür. Yanak denilen kısımları tüysüz beyaz renkte deridir. Yol yol siyah çizgilerle kaplıdır. Bu çizgiler her papağan için farklılıklar gösterir. Burun üstü pembemsi tondadır. Gaga altında kalan bölgesi siyahtır. Bu bölgeyi göğüs başlangıcından ince bir hat şeklinde yeşil bir ton ayırır. Ayrıca göğüs bölgesinde olan bu altın sarısı bölge, yanlardan kulak kaplanacak şekilde yukarıya kadar uzar. Kanat altları yeşil sarı tondadır. Kuyruk üstü mavi ve altı da basamaklanmış şekilde sarı tondadır.

Siyah iri gagası vardır. Ayakları koyu gridir. Göz rengi ise fildişi denilen renktedir.(Kemik beji)

Sarı -Mavi Ara Papağanı Beslenme Şekilleri – Ne Yer ?
Meyvelerden oluşur ama özellikle de yaşadığı bölgeye ait olan Inaja(Mavimiliana Regia) ve Tucuma(Astrocaryum Spec) palmiyesi meyvelerini tüketirler. Bunun yanı sıra bölgede olan fındık türleri ve böğürtlengilleri de yerler.

Bu tür de birçoğu gibi belli bölgelerdeki balçıklı su kenarlarına gidip bu balçıktan ihtiyaç duydukları mineralleri alırlar. Bu balçığı tüketerek, zehirli bitkilerin zehirlerinden korunurlar.

Sarı – Mavi Ara Papağanı Üreme Şekilleri
Kuluçka dönemleri yaygın oldukları alanın güneyinde olanlarda kasım ayında başlar. Kuzey bölgesinde bulunanlar ise, Şubat – Mart aylarında üremeye başlarlar.

Yuva oyuklarını yerden en az 30 metre yüksekte, kırılmış palmiye dallarında yaparlar. Yuva seçerken de böcekler tarafından tahrip edilmiş ve oyulması kolay dalları tercih ederler. Yalnız yağışın bol olduğu yıllarda bu yuvalar maalesef hep tehlike altında olur.

Kuluçkası en az 4 yumurtadan oluşsa bile genelde tek bir yavruyu besleyip büyütürler.

Sarı – Mavi Ara Papağanı Evcil Olarak Bakımları ve Kafes Hayatı
Ebatlarını göz önünde bulundurduğunuzda zaten ev ortamında bakımı zor bir tür olduğunu anlarsınız. Kanatlarını açtığında 1 metreye varır. Çok iyi bir uçucu olduklarından, bakılacaksa sadece çok geniş alan içinde(ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir. Eğer yavruyken alınırsa, çok iyi bir eğitimle arkadaş canlısı olurlar.

Diğer özellikleri sarı – kırmızı ara ile aynıdır. Esaret altındaki bu türler, her ne kadar tür bakımından ters bir davranış da olsa ortaya güzel renkler çıkması ve karlı satışlar getirmesi sebebiyle diğer ara türler olan Ara Chloropterus veya Ara Macao ile eşleştiriyorlar. Böylece hibrit ara türleri ortaya çıkmaktadır. Bu tür görünüm olarak yakın akrabası ve tehlike altında olan ara türleri arasına giren Ara Glaucogularis ile çok karıştırılır. Oysa dikkatlice bakıldığında alın ve gaga altı kısmının farklı renkte olduğu, yüz şekillerinin değişik olduğu ve bahsi geçen diğer türün buna göre daha minyon olduğu görülür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular