Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Mudi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Mudi köpeği Macaristan bölgesinden gelen orta boy denebilecek bir hayvan sürüsü köpeğidir. Bu ırk kendiliğinden oluşmuş bir ırktır. Bu köpeğin kökeni Macaristan bölgesidir ve 1800 senelerinden sonra ortaya çıkmıştır. Bu tür Macaristan bölgesi dışında çok yaygın değildir. Geçmişi ise yaklaşık 100 yıla dayanır. Bu sebepten dolayı köken bakımından çok da eski değildir. Safkan olduğu düşünülen sayılı köpek ırklarından biridir.

Temel Özellikleri
Mudi’nin belirgin özellikleri tüy bakımından genellikle gri, beyaz ve siyahtır. Kulakları ise üçgene benzer bir şekilde olup havaya doğru bakmaktadır. Arka bacakları ön bacaklara nazaran daha kısadır. Yukarıya doğru katlanan estetik bir kuyruğa sahiptir. Kıvırcık tüyleri vardır.

Görünüş Ve Yapısı

Mudi’nin görünüşü itibariyle 38 ile 48 cm yüksekliği arasında bir duruşa sahiptir 8 ile 13 kg arasındadır. Kabul edilen renkleri siyah, kahverengi, beyaz, gridir. Mudilerin kuyrukları çeşitlilik gösterir. Farklı uzunluklarda kuyruklara sahiplerdir. Yuvarlak gözlere sivri bir buruna sahiplerdir.

Karakter Özellikleri
Mudi’nin karakteri ve mizacı çiftlik evlerini korumasıyla bilinir. Aynı zamanda koyunlara ve inek sürülerine de bekçilik yapmaktadır. Mudi ilgiyi çok seven ve sevgisiz kaldığı zaman havlama ve agresifleşme meyline sahip olan bir hayvandır. Çok havlayan bir köpek olduğu için evde beslemesi çok zor olur bu yüzden çiftlik köpeği olma özelliği ağır basar. Çocuklara karşı da büyük bir sevgi ve koruma güdüsü beslerler. Diğer köpeklerle olan ilişkisi iyi olmasa da tanışıp alıştığı zaman iyi vakit geçirir. Enerjik ve atletik olması çiftlik köpeği olmasının sebeplerindendir.

Bakımı
Mudi’nin bakımı çiftlik köpeği olmasından dolayı oldukça basittir. Haftada bir diş fırçalama ve yıkama uygulaması onu temiz ve sağlıklı kılar. Tüy dökme durumu az olan bu ırk bu açıdan kolaylık sağlar. Enerjik ve çevik olduğu için dışarı çıkma ve yürüyüş yapma açısından sahibine hiçbir zorluk yaşatmaz. Çocuklarla da çok iyi anlaşan bu ırk top oynamaktan keyif alır. Çevik ve enerjik olan bu ırk her gün egzersiz yaptırılıp oyun oynatılarak kilo problemi çözülebilir.

Beslenmesi
Mudi’nin beslenmesi orta ırklara verilen köpek mamaları ile sağlanır. Köpeğin sağlık durumu, kilo durumu, yaşı ve cinsiyetine göre seçim yapılması gerekmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler