Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı ?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tüm evcil hayvanların bakımında olduğu gibi muhabbet kuşu sahiplenmek de sorumluluk gerektiren bir iştir. Muhabbet kuşlarının bakımının ayaklarından birini de tırnaklarının kesilmesi teşkil eder. Bu kuşların tırnakları düzenli aralıklarda kesilmezse kuşunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Çünkü muhabbet kuşlarının tırnakları kavislidir ve fazla uzadığında geriye doğru kıvrılıp kuşun canını acıtır. Tırnaklarının uzunluğu nedeniyle ağrı çeken kuşunuzu bu eziyetten kurtarmanız elzemdir. Eğer siz yapamıyorsanız düzenli şekilde muhabbet kuşunuzu veterinere götürüp tırnaklarını kestirebilirsiniz ancak bu, hem kuşunuzun korkmasına neden olacak hem de size ekstra külfet yaratacaktır. Bunun için muhabbet kuşlarının tırnaklarını kesmeyi öğrenmeniz hem kuşunuz hem de sizin için yararlı olacaktır.

Kuşunuzun Tırnağını Kesmek İçin Hangi Hazırlıkları Yapmalısınız?
Muhabbet kuşunuzun tırnak kesimi işlemini gerçekleştirmek için onun sakin olduğu bir zamanı seçin. Kuşun, elinize gelmesini sağladıktan sonra onu bir havlu ya da yumuşak bir kumaşla sıkmadan sarın. Fakat onu elinizden kaçmasına izin vermeyecek ölçüde de sıkı tutmanız gerekir. Onu telaşlandırmamaya özen gösterin. Çünkü tırnaklar onun için tutunmasını ve diğer hayati işlevlerini yerine getirmesi için bir araçtır. Aynı zamanda kendini savunmak için de kullandığı tırnaklarına doğru yapacağınız bir hareketi tehdit olarak algılayacağı için sinirlenip sizi ısırmaya ve kaçmaya çalışacaktır. Buna izin vermemek ve kuşun kendini güvende hissetmesini sağlamak için onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşmanız onu rahatlatacaktır. Tırnak kesimine başlamadan önce kuşunuz için mutlaka bir tırnak makası edinmelisiniz.

Muhabbet Kuşunuzun Tırnağını Nasıl Kesmelisiniz?
Havluya sardığınız kuşunuzu avucunuzun içine alın. Havlunun alt tarafı açık olsun ki tırnaklara ulaşabilesiniz. Kuşunuz kaçmaya çalışıp bağırsa ve sizi ısırmaya çalışsa bile onu bırakmayın ama canını yakacak kadar sıkmadığınızdan da emin olun. Bir kere korkuya kapılırsa tırnaklarını kesmenize bir daha asla izin vermeyeceği gibi size güvenini de kaybedecektir. Sıkıca tuttuğunuz kuşun tırnaklarına iyice bakın. Çünkü tırnak içinden damarlar geçmektedir ve bu damarları kesmeniz kuşun canını yakacağı gibi başka ciddi sorunlara da neden olabilir. Bu damarlar dikkatli bakıldığında kendini belli eder. Tırnağın uç kısmında bu kırmızı damar çizgilerini görmezsiniz. Sizin keseceğiniz yer de orasıdır. Yani tırnağı çok derinden kesmeye çalışmayın. Ne de olsa kuşunuza zarar vermemeniz tırnaklarını az kesmenizden daha önemlidir. Tırnak kesme işlemi doğru yapıldığında kuşlara acı vermez, sadece onları korkutur. Onu sakinleştirip işinizi kolaylaştırmak için yanınıza size yardım edebilecek birini almanızda da fayda vardır.

Muhabbet kuşunuzun tırnağını keserken acele etmeyin. Siz telaşlanırsanız o daha da korkacaktır. Tırnak ucunu makasın arasına alın ve yavaş hareketlerle makası kapatın ki kuşunuz daha fazla tehdit altında hissedip kaçmaya çalışarak kendisini yaralamasın. Tırnak kesimi bittikten sonra kuşunuzun uzaklaşmasına izin verin ve onu sizinle iletişim kurmak konusunda zorlamayın. Çabalarınız geri tepebilir. Fakat ona karşı çok da ilgisiz davranmayın. Tırnaklarının yerinde olduğunu ve güvenliğinin tehlikede olmadığını anlayan kuşunuz sizinle birkaç dakika sonra iletişime geçmeye istekli olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular