Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Nord Hollander

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bu ırkın memleketi kuzey Fransa veya Kuzey Hollanda olarak geçer fakat literatürde kuzey Hollandalı olarak telaffuz edilir.

2007-2008 sezonunda Tkkkf nin düzenlediği organizasyonlarda standlarda çokça göreceğimiz bu ırk aslında bize hiç de yabancı değil , çok öncesi Türkiye de yapılan yarışmalarda bu ırk çokça yarışmış , ilerleyen yıllarda bu ırka ilgi azalınca sınıflandırmadan çıkartılmıştır.

Dünya şampiyonasında A kategoride yarışan bu ırkın ülkemizde de büyük ilgiyle yarıştırılması bekleniyor. Nord Hollandisler çok verimli ve bir o kadar da kendi yavrularına çok iyi bakıcılık yapabilen ve yetiştiricisini üzmeyen bir ırk.Bu ırk ülkemizde de yorkshire kafesinde yarıştırılacaktır. E.Açıkgöz ..

IRK STANDARTLARI

BOY(15 PUAN):17-18 cm civarındaDESTEK TÜYLERİ(15 PUAN):Destek tüyleri veya yan tüyleri ( flanguartes ) yan tarafdan yukarıya doğru uzanmak da ve manto modelinin uçlarına değmelidir. Böylece kuş kanat kenarlarınıda örtmektedir. Uzun dolgun ve simetrik bir model için 15 puan verilir.

MANTO(15 PUAN):Simetrik geniş,sırtın ortasından omuzların üstüne düşmekte,sırtının 2/3 ünü örtmektedir.
DURUŞ(15 PUAN):65 Derece ile duruş verir.Bacaklar uzun ve hafif büküktür

Duruşu dik ve düz olmalıdır. Kafa sırt ve kuyruk bir çizgi içinde taşınmak da ve bacaklar uzun olmalı canlı ve asil bir görünüm sergilemelidir. Haraketleri canlı fakat korku ve stres içinde olmamalıdır. Kuş kendini show sırasında korkusuzca sunmalıdır.
GÖĞÜS TÜYLERİ(15 PUAN):Geniş ve kalp şeklindedir.Ortada bir merkez oluşturur
Gögüs modeli veya göğüs kıvırcıkları eşit olarak ve göğsün yan tarafından göğüs ortasına uzanmaktadır. Göğüs modeline sepet adıda verilir.


BAŞ VE BOYUN(10 PUAN):Kafa modelsizdir yani düzdür.kafanın kuvvetli ve vücüda uygun olması gerekir.Gagada kuvvetlidir.Ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Boyun orta incelikde ve boyun tüyleri düz olmalıdır.

GÖBEK(5 PUAN):Göbek kısmındaki tüyler düz ve yatık olmalı.

KUYRUK(5 PUAN):Kuyruk uzun ve kapalıdır.

GENEL İNTİBA(5 PUAN):Şov kafesinde kendini sergilemesi,iyi kondisyonlu olması,kafese uyumu,duruş göstermesi ve kafesin temizliği aranır. Bu ırk canlı, büyük, kuvvetli bir kuş dur.

Renk olarak bütün renkler geçerlidir. Tüy rengine değerlemede az önem verilir.

Son olarak model kuşu sevenlere tavsiye edilen bir ırk.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler