Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Oyun yoluyla öğrenme

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yavru köpeğinizle oynama zamanı: ciddi bir iş
Yeni yavru köpeğinizle oyun oynamak hem eğlenceli, hem de heyecan vericidir. Oyun ayrıca erken dönemdeki eğitimin temelini de oluşturmaktadır. Oyun oynamak, son derece hızlı bir şekilde güçlü, kalıcı bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sağlık açısından da yararlıdır. Onu dışarıya çıkaramadığınız, çok küçük olduğu günlerde, oyun zamanı egzersizi büyüyen kaslarının gelişmesine, sağlıklı kemikleri ve eklemleri olmasına yardımcı olacaktır.

Yalnızca herhangi bir eski oyuncak yeterli olmayacaktır
Yavru köpeğiniz için seçtiğiniz oyuncaklarla ilgili ilk kurallardan biri, onun oyuncaklarıyla ailenizin eşyalarını birbirinden ayrı tutmaktır. Eski alışkanlıklardan kurtulmak güç olduğundan, yavru köpeğinizin örneğin aile ayakkabılarına ya da çocuklarınıza ait oyuncaklara ulaşmasına izin vermemelisiniz.

Diş ipleri, uygun ve güvenli oyuncaklar arasında sayılabilir. Bunlar çeşitli oyunlar oynamak için kullanılabilmektedir ve ayrıca yavru köpeğinizin silkeleyebileceği objelerdir. Bunun ardından, neredeyse hiç bozulmayan kauçuktan yapılmış içi boş koni şeklindeki “Kongs” gelmektedir. Kongs’un güzelliği, bir süre tek başına bırakılması halinde, yavru köpeğinizi meşgul etmeye yardımcı olacak şekilde az miktarda ödül bisküvisiyle doldurulabilmesidir.

Yavru köpeğinizin oyun zamanı; ancak işin özü kontrol
Bir an için geleceğe bakalım; ideal olarak, yavru köpeğinizin büyüdüğünde uysal ve stres çekmeyen yetişkin bir köpek olmasını isteyeceksiniz. Yavru köpeğinizle oynadığınız oyunlar sırasında ona biraz kontrollü olmayı öğretmeniz bu nedenle zorunludur. Bu, gelecekte heyecan verici ya da stresli durumlarda onu kontrol etme gerekliliği bir zorunluluk halini aldığında kesin olarak karşılığını verecektir. Ve oyunun kontrolünü elinizde tutarsanız, yavru köpeğinizi de kontrolüz altına alırsınız. Ancak unutmayınız ki, yavru köpeğiniz hala çok küçüktür ve nasıl davranacağını öğrenmesine sakin bir şekilde yardımcı olarak, ona karşı sabırlı davranmalısınız.

Bazı önemli “oyna ve öğren” oyunları
Yakalama oyunları
Bu oyunlar, yavru köpeğinizin doğal yakalama içgüdüsünü ortaya çıkarır; dolayısıyla kontrol önemli bir konudur. Bir oyuncak atıldığında, örneğin siz gidip getirme talimatı verinceye kadar harekete geçme dürtüsüne nasıl karşı koyacağını öğrenmesi gerekecektir. Ve sevdiği oyuncağını geri getirmek için süratle koştuğunda dahi, geri dönme talebine alışması gerekli olacaktır.

Silkele ve “öldür” oyunları
Bu oyunlar sıklıkla ses çıkaran oyuncakları içermekte ve yavru köpeğinizin yırtıcı doğasını vurgulamaktadır; dolayısıyla bir kontrol oluşturulması istenmektedir. Örneğin ona, devam etmekten hoşlansa da, talimat verdiğinizde oyuncağı “öldürmeye” son vererek oyuncağı bırakmayı ve geri dönmeyi öğretin.

Çekişme oyunları
Bu oyunlar, yavru köpeğinize, bir ödül bisküvisi alabilmesi için "Dur!" komutu ile diş ipini çekiştirmeye son vererek oyuncağı bırakmayı öğretmenizi sağlayacaktır. Komut verdiğinizde oyuncağını hemen bırakıncaya kadar, bu uygulamayı kısa süreli olarak sık sık tekrarlamalısınız.

Oyun zamanı yalnızca bir başlangıçtır
Yavru köpeğinizin kontrol temellerini tam olarak öğrenmesine yardımcı olduktan sonra, bir eğitim kulübüne katılmak gibi, biraz daha ileri düzeyde bir faaliyeti düşünebilirsiniz. Veteriner hekiminiz, bulunduğunuz yerdeki kulüpler ve tesisler konusunda size bilgi vermekten ve ayrıntılı eğitici kitaplar ve kılavuzlar önermekten mutluluk duyacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular