Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Pasifik incirkuşu

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Göğüs ve gerdanda beyaz zemin üzerinde yoğun siyah benekler izlenir. Boyun-göğüs çizgisinde siyah benekler birleşerek daha iri lekeler halinde görünür.
Sırtı, koyu kahverengi renkte olup zeminde silik bazı benekler dışında belirgin desen-çizgi bulunmaz. Kanat çizgileri, koyu sırt ile belirgin bir kontrast yaratır. Bacakları nispeten koyu renkli olup kızıl-kahverengi tonundadır.
Göz pınarı açık renklidir. Kesintisiz, kalınca ve açık renkli göz halkası ile beraber belirgin yanak göze çarpar.


Habitatı
Sulakalanlarda; kumsallar, çamur düzlükleri ve ıslak çayırlarda bulunur.
Yayılışı
Ülkemizde yalnızca Hatay-Samandağ'da bilinen bu tür, ilk kez 22 Kasım 2008 tarihinde gözlenmiştir (Atahan & Atahan, Sandgrouse 31: 138–139). Sonraki yıllarda Kasım-Mart aylarında düzenli olarak gözlenmiştir. Aynı anda gözlenen maksimum sayı 9 birey olmuştur (01.02.2014, SubaşıKuş)

Pasifik incirkuşunun iki alttürü bulunmaktadır. Anthus rubescens rubescens alttürü Kuzey Amerika ile Batı Greenland’ta; Anthus rubescens japonicus alttürü ise Kuzeydoğu Rusya’da üremektedir
A. rubescens japonicus esas olarak Japonya, Tayvan ve Güneydoğu Çin’de kışlamaktadır. Bununla beraber Pakistan’da ve Güney İsrail’de düzenli kış kayıtları bulunmaktadır. Birleşik Arap Emirliklerinde, Umman, Suriye ve Kuveyt’te rastlantısal olarak gözlenmiştir.

Göçü
Doğu Asya ülkelerinde üreyen tür, kışlamak üzere güneye inerler. Endonezya ve Avustralya başta olmak üzere Güneydoğu Asya bölgesine göç ederler. Küçük bir populasyon İsrail'de kışlamaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular